Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi endokrinoloji polikliniğinde tiroid nodüllerine yaklaşımda algoritmalardan sapmalar
Deviations from algorithms in the approches to the thyroid nodules in the endocrinology polyclinic in the Medicine Faculty of Trakya Üniversity
  1. Tez No: 319278
  2. Yazar: MAHMUT BAŞAR AYKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARMAĞAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tiroid nodüllerine yaklaşım tartışmalı bir konu olup, Endokrinoloji ve Tiroidoloji konularında uzmanlardan oluşan çeşitli kuruluşlarca kılavuzlar oluşturulmuştur. Çalışmamızda bu kılavuzlardaki algoritmalara ne kadar uyulduğunu görmeyi ve verilerimizden çıkacak yeni sonuçlarla tartışmalı alanlarda literatüre katkıda bulunmayı amaçladık.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji polikliniğine başvurmuş, tiroid malinitesi olmayan, 18 yaşından büyük 200 tiroid nodüllü hastann poliklinik dosyalarını retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi özellikleri, laboratuvar değerleri, sintigrafi bulguları, patoloji sonuçları, bu parametrelerinin aralarındaki ilişki ve algoritmalardaki önemi irdelendi.İleri yaştaki (yaş>60) hastalarda tiroid nodüllerinde neoplazi görülme sıklığında anlamlı artış saptanmıştır. Nodül sayısı ile serbest triiyodotironin arasında anlamlı (p=0.031; r=-0.227) negatif korelasyon, nodül boyutu ile serbest triiyodotironin arasında anlamlı (p=0.012) pozitif korelasyon saptandı. Sintigrafide sıcak nodül oranı (%20) saptandı.
Özet (Çeviri)
Approaches to the thyroid nodules has been a controversial subject, and although some guidelines and suggestions have been made by the endocrinology and thyroidology specialists, there is still a lack of consensus in many applications in this subject . In this study, we aimed to see the compliance in the algorithms indicated by the guidelines and to contribute to the existing literature by the new results obtained through our data.The polyclinic files of 200 patients, who applied to the Endocrinology Polyclinic of the Trakya University Medicine Faculty, above the age of 18 with throid nodules have been investigated retrospectively from the initial diagnosis stage until the stage of operation. The demographic properties such as age and gender, laboratory values, scintigraphy findings, patyhology results of the operational and fine needle aspiration cytology, the correlations between these parameters, and their importance in the generally acccepted guidelines of the approaches to the thyroid nodules have been discussed.There is a significant increase for neoplasia frequency in the thyroid nodules for patients over the age of 60. Significant negative correlation (p=0.031; r=-0.227) was determined between the number of nodules and free triiyodothyronine and pozitive correlation (p=0.012) was determined between the nodule size and free triiyodothyronine. Hot nodule ratio was determined as 20% in scintigraphy. The negative predictive value of ultrasonography for neoplastic lesions was determined as 92%. Nodule sizes from insufficient cytology results has found to be significantly lower than the ones with sufficient results (12.9±7.0 vs 23.5±12.9; p=