Tavşanlarda oluşturulan streptococcus pneumoniae nedenli menenjitte oksidatif ve inflamatuar markerların düzeyinin araştırılması
Research on severity of oxidative and inflamatuar markers in rabbit experimental meningitis with streptococcus pneumoniae
  1. Tez No: 319306
  2. Yazar: ELİF GÖZ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETAmaç: Akut bakteriyel menenjitin mortalite ve morbiditesinin yüksek olması nedeniyle erken tanı ve tedavisi önemlidir. Değişik tanısal ve prognostik testler kullanılmasına rağmen bu testlerin özgüllük ve duyarlılıkları yeterli değildir. Bu çalışma hipoksiye özgül bir belirteç olan iskemi modifiye albüminin (İMA) akut bakteriyel menenjit erken tanısı ve prognozunu belirlemedeki rolünü araştırmak amacı ile yapılmıştır.Materyal ve Metot: Çalışma, 7'si S. pneumoniae menenjiti oluşturulmuş ve 7'si de kontrol grubu olmak üzere toplam 14 adet Yeni Zellanda ırkı tavşan üzerinde yapıldı. Menenjit oluşturulacak grubun cisterna magnalarına bakteri, kontrol grubuna ise serum fizyolojik enjekte edildi. Yirmi dört saatin sonunda deneklerin kranial manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) yapıldı ve serum ve beyin omurilik sıvısı (BOS) örnekleri alındı. Serum ve BOS örneklerinde iskemi modifiye albümin (İMA), malondialdehit (MDA), C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) düzeyleri tayini yapıldı.Bulgular: Menenjit grubunun serum CRP (p= 0.001), BOS CRP (p= 0.014), serum PCT (p= 0.047) ve BOS PCT (p=0.027) değerleri, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel anlamlı derecede yüksek olduğu gösterildi. Menenjit grubunun serum CRP değerleri ile serum İMA değerleri arasında (p= 0.001) ve serum CRP değerleri ile serum MDA değerleri arasında (p= 0.036) istatistiksel anlamlı pozitif korelasyon tespit edildi. Enfeksiyonun 24. saatinde çekilen kranial MRG'de menenjit grubunun ortalama ventrikül boyutlarında kontrol grubuna göre anlamlı fark yoktu (p> 0.05).Sonuç: Bulgularımız, İMA'nın menenjitin erken tanısında tek başına belirteç olarak kullanılamayacağını, ancak CRP, PCT ve MDA ile birlikte değerlendirildiğinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu konuda daha doğru bir yargıya varabilmek için daha geniş vaka serilerine ve daha uzun süre takip sürecine gereksinim olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAim: Early diagnosis and treatment of acute bacterial meningitis is important because of its high mortality and morbidity. Despite the use of various diagnostic and prognostic tests, these lack sufficient specificity and sensitivity. This study was performed to investigate the role of ischemia modified albumin (IMA), a specific marker for hypoxia, in the early diagnosis and prognosis of acute bacterial meningitis.Materials and Methods: This study was conducted on two equivalent groups of totally 14 each New Zealand rabbit. The first group was infected with Streptococcus pneumonia and the other was the control group. Bacteria injected to cisterna magna of the meningitis group and salin suspension injected to cisterna magna of the control group. Twenty-four hours later animals were observed via cranial MR (Magnetic Resonance) images. Also serum and CSF (cerebrospinal fluid) samples were taken. IMA , malondialdehit (MDA), C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) levels were determined in serum and CSF samples.Findings: Serum CRP (p= 0.001), CSF CRP (p= 0.014), serum PCT (p= 0.047) and CSF PCT (p=0.027) values of the meningitis group is higher (statistically significant ) than the values of the control group. Statistically significant positive correlation was identified between the serum CRP and serum IMA values (p= 0.001) , and between the serum CRP and serum MDA values (p=0.036 ) of the meningitis group. There was no significant difference between the ventricular dimension of the meningitis group and the control group according to the cranial MR images that were taken at 24th hour of infection (p> 0.05).Conclusion: The findings led us consider that IMA cannot be used as a specific marker for early diagnosis of meningitis, but it may be useful when it is being evaluated together with CRP, PCT and MDA. However, it is understood that in order to come to a statement it shall be more convenient to study on larger series with longer observation periods.