Ulus devlet ve küreselleşme bağlamında Antonio Negri ve Anthony Giddens'ın düşüncelerinin karşılaştırmalı analizi
The comparative analysis of Antonio Negri?s and Anthony Gidden?s ideas within the contexts of nation-state and globalisation
- Tez No: 319422
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÖRGÜN BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Özellikle 1970'lerden itibaren tartışıldığı biçimiyle küreselleşme, iletişim ve ulaşım olanaklarındaki artışa, modern toplumdan postmodern topluma, Fordist üretimden postfordist üretime ve iktidar ilişkilerine kadar toplumsal alanının tamamı üzerinde etkili dönüşümlere gönderme yapmaktadır. Küresel göç dalgaları, mikro-milliyetçilik, kültürel ırkçılık, etnik çatışmalar ve yurttaşlık hakları bağlamında çeşitli itilaflara sebep olan küreselleşme olgusu ulus devlet egemenliğindeki dönüşüme bağlı olarak küresel bir etki alanına sahiptir. Ulus devlet, zaman ve mekan üzerindeki denetleme pratiklerinin gerilemesine bağlı olarak siyasal, ekonomik ve kültürel bir mekan olma özelliğini yitirmektedir. Bu bakımdan küreselleşme aynı zamanda yeni bir iktidar geometrisi olarak görülmelidir.Bu çalışmada da küreselleşme ile ulus devlet arasındaki temel çatışma noktalarını siyasal, kültürel ve iktisadi dönüşümler üzerinden anlamak; küresel bir topluma doğru ilerleyip ilerlemediğimizi, modernlik ve ona ait kurumların Postmodern bir biçimde dönüşüp dönüşmediğini, Modern egemenlikten Postmodern egemenliğe doğru bir değişiminin göstergelerini Antonio Negri ve Anthony Giddens'ın düşüncesi eşliğinde anlamak ve geleceğe yönelik olarak bir projeksiyon açmaktır.
Özet (Çeviri)
The globalisation, particularly since 1970s, has been refering to the influential transformations that are observed in the whole social sphere. These transformations include the increase in communication and transportation opportunities, a shift from the modern society to the postmodern society, a shift from the Fordist production to the post Fordist production, and a shift in the power relations. The phenomenon of the globalisation that arouses various conflicts over global migration waves, micro-nationalism, cultural racism, ethnic conflicts and compact of citizenship has a global sphere of influence depending the transformation in the nation-state domination. Nation- state has been losing its quality of being a political, economic and cultural space depending on the decline in the surveillance practices on the time and space. In this respect, globalisation should also be seen as a new geometry of power.In this study, it is aimed to understand the basic conflict points between globalisation and nation-state from a reading of the political, cultural, and economic transformations. Also, an investigation of whether we progress towards s global society or not; whether the modernity and its institutions tranmsform in a postmodern sense or not is presented. Antonio Negri?s and Anthony Gidden?s ideas are examined by means of reading the shifts of perspectives from a modern domination to postmodern domination.