Tarabya Huber Köşkü mimarisi, tarihi
History and architecture of Tarabya Huber Kiosk
  1. Tez No: 319423
  2. Yazar: İLBİLGE EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Cumhurbaşkanlığı Tarabya Yerleşkesinde bulunan ve geçmişte Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu olarak kullanılan Huber Köşkü, İstanbul ili, Sarıyer ilçesi, Tarabya Semti, Tarabya koyunun güneyinde, 446 ada, 35 parselde bulunmaktadır. Köşk alanı, kuzeyinde Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, güneyinde ise Kalender Caddesi ile sınırlanmaktadır. Köşk ve diğer tarihi yapılarının içinde konumlandığı 148 dönümlük koruluk batıda setler halinde yükselmektedir.Çalışmamızın esas konusunu oluşturan Köşk, Yeniköy Tarabya yolu üzerinde, yoldan 5 metre yükseltilmiş bir set üzerinde yer almaktadır. Köşk, birbirine eklemlenmiş durumdaki ana ve ek yapıdan oluşmaktadır. Köşkün kuzeyinde Eski Faytonhane Binası, bu binanın batısında, hemen arkasındaki sette de Set Köşkü yer alır. Köşkün güneyinde daha geride Av Köşkü ile Sera yer almaktadır. Tarihi yapıları barındıran 64 dönümlük alan, nişli ve grottolu setler, çeşme ve heykelleri ile kıymetli ağaçların yer aldığı Boğaziçi'nin en önemli yeşil alanlarından biridir. Bu arazinin ötesinde güneybatı tarafında Cumhurbaşkanlığı Tarabya yerleşkesi dahilinde çeşitli binalar bulunmaktadır.Huber Köşkü'nün 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başını kapsayan dönemde üç aşamada gerçekleştirildiği düşünülmektedir. Birinci aşamada, 19. yüzyılın sonunda Köşk'ün ana yapısı gerçekleştirilmiştir. Bu kısmın mimarı net olarak bilinmemektedir. 1900'lerin ilk yıllarına tarihlenebilecek olan ikinci aşamada, İtalyan kökenli saray mimarı Raimondo D'Aronco tarafından yapının girişleri ve balkon açıklıklarının kapatılması gibi çalışmalar yürütülmüştür. 1905-1906 yıllarına tarihlenen üçüncü aşamada köşk ek yapısının inşası ve arka bahçelerin düzenlenmesi görevi yine mimar D'Aronco tarafından üstlenilmiştir.Köşkün ana ve ek yapıları üçer katlı olup, ek yapının ayrıca bodrum ve çatı katı bulunmaktadır. Geleneksel modellerden uzaklaşmış plan tiplerine sahip bu iki yapıdan ana yapının planı simetrik bir düzene sahiptir. İki yapının da dış bezemesinde art nouveau üslupta öğeler görülürken, ana yapının cephelerinde oryantalist üslup, ek yapıda ise neo rönesan üslubun daha belirgin olduğu söylenebilir. Yapıların iç bezemesi dışa göre oldukça yalındır.Köşkte iki restorasyon çalışması yapıldığı bilinmektedir. Bunlardan yüzeysel bir proje ile gerçekleştirilen ilki 1986 yılında yapılmış, daha kapsamlı olan ve 1993- 2000 yılları arasında gerçekleştirilen ikinci çalışmada yapının taşıyıcı sistem, çatı ve cepheleri restore edilmiştir.Huber Köşkü, günümüze büyük ölçüde özgün durumunda ulaşmış, boğazın en önemli ve seçkin yapılarından biridir.
Özet (Çeviri)
Huber Kiosk which is used as a Presidency Summer House in the past placed in Presidency Tarabya Compound. The Kiosk is placed in Tarabya part which is in Sarıyer town of Istanbul city. The Kiosk which is in South part of Tarabya cove places on 446 islands, 35 parcels. North of the Kiosk Area, there is Germany Embassy Tarabya Summer House and Kalender Street is existed South part of the Kiosk. The Kiosk and copse which includes the other historical buildings placed on sets in the west part.The Kiosk which is my thesis topic is placed on Yeniköy-Tarabya Road, it is placed on a set which is above the 5 meters of road. The Kiosk consists of main and addition buildings which are joined each other. Formar Faytonhane Building exists in the north of villa and the west of this building there is Set Kiosk. South of the Kiosk includes Hunting Kiosk and a greenhouse. Area which is 64 square meters and includes historical places, it is one of the most significant green place in Bosphorus, what makes so important green place this structure is that it includes lots of valuable trees, fountains, sculptures and sets which have niches and grottos. Beyond this area, in southwest there are various buildings.Manufacture of Huber Kiosk is achieved in three ranks which includes at the end of 19th century and at the beginning of 20th. The main structure of the Kiosk is achieved in first rank which is at the end of 19th century. The architect of this part is unknown. First years of 1900s includes second rank of manufacture. In this rank, Italian, Palace Architect Raimondo D?Aronco works on the entrance of building and close the openness of windows. And the third rank which is between 1905-1906, addition building?s construction and arrangement of stern gardens are achieved by D?Aronco.The buildings both of main and addition have three storeys and also addition building has penthouse and basement floor. These two buildings styles are far away from traditional types, the main building?s plan has a symmetrical order. Although both two buildings? facades have elements which are affected from art nouveau, the dominant style of main facade is orientalist, addition building is neo renaissance. Interior decorations of buildings are more simple when compared the outside of buildings.As it is known, two restoration works are achieved in the Kiosk. One of them is more superficial which is done in 1986 when compared the second restoration work. The second one is done between 1993-2000, in this work carrier system, roof and facades of buildings are reconstructed.Huber Kiosk is today still protect its own individuality substantially. It is one of the most significant and eminent structure of Bosphorus.