Avrupa Hun İmparatorluğu'nda ordu ve savaş
Army and war in European Hun Empire
- Tez No: 319430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN DALKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmamızda Karadeniz'in kuzeyinden Avrupa içlerine kadar siyasî egemenlik kuran Avrupa Hun İmparatorluğunun askerî teşkilatını incelemeye ve Hunlar için savaşın ne ifade ettiğini anlatmaya çalışacağız. İmparatorluğun askerî teşkilatını incelerken farklı bir coğrafyada ve topluluklar üzerinde hâkimiyet kurması sebebiyle ordunun nasıl bir değişime maruz kaldığını bunun devlete olumlu-olumsuz etkilerini; bu anlamda coğrafyanın fiziksel şartlarını ve mevcut Germen topluluklarının katılımını özellikle vurgulamaya, ayrıca Hun ordusunun askerî özelliklerini; Hun-Roma İmparatorluklarının siyasî ve askerî ilişkilerini ortaya koymaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In this study we will try to investigate military organization of European Hun Empire which built a political domination on an area from North of Black Sea to deeps of Europe, and explain what war means for Huns. While we investigate military organization of the empire we will try to reveal how the army had been exposed to change due to domination of the empire on a different geography and different societies, and positive or negative effects of that on the state; In this context, we will stress on physical conditions of geography and especially participation of present Germen societies; additionally we will try to present military features of Hun army and political and military relationships of Hun and Roman Empires.