Dunsterforce in Baku: A case study in British imperial/interventionist foreign policy with respect to Transcaucasia 1917-1918
Dunsterforce ve Bakü: İngiliz emperyal/müdahaleci dış politikasında bir vaka analizi: Transkafkasya 1917-1918
- Tez No: 319532
- Danışmanlar: PROF. NORMAN STONE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, Britanya İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'nın ikinci yarısında, özellikle de Rusya İmparatorluğu'nun 1917 yılının Mart ayında devrim rüzgarına kapılmasından sonraki süreçte Transkafkasya'daki eylemlerini incelemektedir. Batılı kaynaklar, İngilizlerin 1917'deki Kafkaslara müdahalesini emperyalist teşebbüslere bağlamak yerine askeri çatışmaların olduğu bir dönemde bir gereklilik olarak savunma eğilimindedirler. Bunun yanı sıra, Sovyet tarihçileri, İngilizlerin Transkafkasya'daki tüm eylemlerini ilhak ve sömürgeleştirme amaçlı, önceden planlanmış emperyalist müdahaleler olarak görmektedir. Bu tezin amacı, 1917 ve 1918'de Transkafkasya'da İngiliz politikasını oluşturmada etkin olan komitelerin karar verme süreçlerini incelemektir. İlgili belgelerin incelenmesiyle, General Dunsterville'in ?Dunsterforce? görev gücünün oluşturulmasındaki ve bunu takiben 1918 yılının Ağustos ayında Bakü'ye müdahalesinin arkasındaki itici güçleri tespit etmek mümkün olacaktır. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm politika yaratımı ve bununla ilgili komitelere odaklanacak, ayrıca bir doğal kaynak olarak petrolün önemini inceleyecektir. İlk bölümü takip eden sonraki üç bölümde İngilizlerin düşmanlarının Transkafkasya'daki niyetleri üzerine algıları sırasıyla Türkler, Almanlar, ve son olarak Bolşevikler özelinde birincil kaynaklardan incelenecektir. Son bölüm, düşmanlarının eylemlerini kendi algılarına göre yorumlayan İngilizlerin bu eylemlere kendi değerlendirmeleri minvalinde karşılık vermesine; yani Dunsterforce'a Bakü'ye ilerlemesi ve şehrin savunulmasında yardım etmesi yönünde verilen nihai onay ile şekillenen İngilizler tarafından verilen karşılıklara odaklanacaktır. İmparatorluk Savaş Kabinesi ve Transkafkasya için politika üreten Doğu Komitesi üyelerinin Transkafkasya politikasında emperyalist emellerden ne ölçüde etkilendiğinin tespit edilmesi bu tezin en önemli unsurudur.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the actions of the British Empire in Transcaucasia during the latter half of the First World War, more specifically, after the collapse of Imperial Russia into a state of revolution in March of 1917. Western sources tend to defend the British Intervention in the Caucasus in 1917 as a necessity to what was then an ongoing military conflict, rather than, being based on imperialist initiatives. Simultaneously, Soviet historians denounce every action of the British in Transcaucasia as premeditated imperialist intervention aimed at annexation and colonization. The purpose here will be to examine the decision making process of the pertinent committees involved in formulating British policy towards Transcaucasia in 1917 and 1918. Through an analysis of the relevant material it is then possible to determine the impetus behind the formulation of General Dunsterville?s mission, ?Dunsterforce?, and its subsequent intervention at Baku in August of 1918. This thesis is divided into five parts. The first part will focus on policy creation and the committees involved, as well as the importance of oil as a resource. The next three sections focus on the British perception of the intentions of their enemies in Transcaucasia based off of primary sources, starting with the Turks, then the Germans, and lastly the Bolsheviks. The last chapter focuses on the British response to the perceived actions of their enemies, characterized by the eventual approval granted to Dunsterforce to proceed to Baku and help in its defence. Determining to what extent the members of the Imperial War Cabinet and the Eastern Committee ? the committee that generated policy for Transcaucasia ? were influenced by imperialistic ambitions with regard to Transcaucasian policy is of cardinal importance here.