Türk tekstil ürünleri ihracatında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 31958
  2. Yazar: FATMA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
IV ÖZET Tekstil sanayi, Türk imalat sanayinde ve Türkiye'nin ihracatında öncü olma özelliğinden dolayı, ekonomide ağırlıklı bir yere sahiptir. Ancak, tekstil sanayinin temelini oluşturan tekstil sektörü, öngörülen miktarlarda ihracatı gerçekleştirememektedir. Bu durum, sektörün yurt içinde ve yurt dışında karşılaştığı bazı önemli sorunlardan kaynaklanarak ortaya çıkmaktadır. Gelişmiş ülkelerin zayıflayan tekstil sanayilerini korumak için, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere karşı uyguladıkları kısıtlayıcı ithalat politikaları tekstil ürünleri ihracatını olumsuz yönde etkilemektedir, özellikle AT' de ve ABD 'de korumacılık kalıcı bir uygulama eğilimi göstermektedir. Yurt dışında karşılaşılan bu sorunların yanısıra tekstil sektörünün yurt içinde karşılaştığı önemli sorunlar da tekstil ürünleri ihracatını zorlaştırmaktadır. Bu sorunların başlıcaları, üretim maliyetlerinin yüksekliği, teknoloji yetersizliği, kaliteyi sağlamada karşılaşılan güçlükler, etkin pazarlama yapılamaması ve finansman maliyetlerinin yüksekliğidir. Bu çalışma ile, Türk Tekstil Sektörü 'nün ihracatta karşılaştığı sorunlar, iç ve dış sorunlar olmak üzere incelenmiş, sektörün bekleneni verebilmesi açısından alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The textile sector has an important place in Turkish economy related to high production value and export rates. But the sector may not be making sufficient export due to significant internal and external problems encountered in the last years. The developed countries have begun to practice the restricted import policy against the developing countries like Türkiye in order to protect their textile industries. Especially in EC and USA, protectionism seems to be continuing for a considerably long time yet. With these external problems, the internal problems that the textile sector faces affect the export of textile products in negative manner. The major internal problems are, the aspect of high cost and outdated technology faced during the production stage, the difficulties in quality assurance, the inefficient marketing activities and the high financing costs. In this research, the problems that the textile sector currently faces have been examined in terms of its internal and external challenges and some practical proposals have been presented in order to increase the Turkish textile exports to world markets.