Seyl-i huruşan karşısında devlet-i aliye XIX. yüzyıl Bursasın da nüfus ve ekonomi: Kliometrik bir analiz
Devlet-i aliye against the surging flood, population and economy in XIX. century Bursa: A cliometric analysis
  1. Tez No: 319611
  2. Yazar: GÜRSU GALİP GÜRSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ABACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni ve Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çalışmanın ilk iki bölümünde Avrupada başlayan ?Sanayi Devrimi?nin tarihi ve bu kavram etrafındaki tartışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde Batı-Osmanlı ekonomik ilişkisi ele alınmış ve bağımlılık teorisinin ampirik bir sınaması yapılmaya çalışılmıştır. Bu ampirik sınama egzersizinde yöntem olarak Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Son iki bölümde ise XIX. yüzyıl Bursasındaki nüfus ve ekonomi hareketleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first two chapter of the study, the history of the European ?Industrial Revolution? and various discussions entailing it are dwelled upon. Third chapter involves Western-Ottoman economic relationship with an ampiric test of ?Dependency Theory?. In this exercise, the method of Granger causality test has been adopted. In the last two chapters population and economics in the XIX. Century Bursa has been investigated.