Eşeyli üreme ve mayoz bölünme konusunda 7E modelinin başarıya etkisinin araştırılması
Sexual reproduction and meiosis 7e model for the investigation of the effect of success
  1. Tez No: 319688
  2. Yazar: HÜSEYİN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, lise 2 biyoloji dersinde eşeyli üreme ve mayoz bölünme konusunda 7E Modelinin öğrenci başarısına etkisi tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, Erzurum ilinin Merkez ilçesinde bulunan Yakutiye Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde 2011?2012 bahar yarıyılında öğrenim gören 113 öğrenci kullanılmıştır. Araştırmada 7E'nin uygulandığı deney grubunu 58 öğrenci, geleneksel yöntemin kullanıldığı kontrol grubunu da 55 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin akademik başarısının tespitine yönelik Konu Analiz Testi (KOAT)'a öğrencilerin vermiş oldukları cevaplar kullanılmıştır.Verilerin analizine göre Eşeyli Üreme ve Mayoz Bölünme konularında 7E Modeli'ne göre işlenen ders ile geleneksel yönteme göre işlenen dersin sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla ağırlıklı olarak yapılandırmacı yaklaşımın öğrenme modeli olan 7E modeli' ne göre hazırlanarak ve ihtiyaç oldukça diğer yöntem ve yaklaşımlara da başvurularak ders işlemenin, geleneksel yaklaşıma göre öğrenci başarısında anlamlı bir üstünlük sağladığı saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarının ileride araştırmacılar tarafından yapılacak benzer çalışmalara ışık tutacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, two high school biology class about sexual reproduction and meiosis was carried out to determine the effect of the 7E model. For this purpose, the Central district of the province of Erzurum Ataturk Yakutiye Technical and Industrial Vocational High School in 2011-2012 113 students studying in the spring is used in half. 7E'nin the experimental group, 58 students study the traditional method used in the control group consisted of 55 students. Subject Analysis Test to determine students' academic success (KOAT) used a student answers they gave.Sexual Reproduction and Meiosis 7E based on the analysis of data is processed according to model than the traditional method of teaching a subject as a result of course the experimental and control group students was found to be a significant difference in academic achievement. Therefore, the 7E learning model mainly constructivist approach and the need to be prepared according to model of course is quite appealing to the other processing methods and approaches, according to the traditional approach was both significant superiority in student success. The results of this research will shed light on the future it is hoped that similar studies be carried out by researchers.