Fen bilgisi öğretmen adaylarının hücre bölünmeleri konusundaki alan ve pedagojik alan bilgileri
Pre-service science teachers' field and pedagogical content knowledge about cell division
- Tez No: 568953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YAKIŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının hücre bölünmeleri konusundaki alan ve pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yönteminin durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2014-2015 yılında Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı son sınıfta okuyan 50 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının hücre bölünmesi konusunda alan ve pedagojik alan bilgilerinin tespiti amacı ile uzman görüşünden faydalanılarak 15 adet açık uçlu soru hazırlanmıştır. Açık uçlu sorulara her öğretmen adayının aynı anda cevap vermesi sağlanmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yönteminin betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bununla ilgili tablolar oluşturulmuş ve örnekler verilerek açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca yapılan çizimler ve yazılı açıklamalar seviyeler halinde gruplandırılmış ve yorumlanmıştır. Bununla birlikte fen bilgisi öğretmen adaylarının alan bilgilerinin tespiti amacı ile mitoz bölünme, mayoz bölünme, eşeysiz üreme, eşeyli üreme, kalıtım, kromozom, gen ve DNA olmak üzere 8 adet anahtar kavram kullanılarak kelime ilişkilendirme testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının hücre bölünmesi konusu ile ilgili konu alan ve bununla ilgili pedagojik alan bilgilerinde bazı eksiklikleri ve yanlışları olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının teorik olarak bildikleri konuları açıklamakta zorlandıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda konu alan bilgisine sahip öğretmen adaylarının daha güçlü pedagojik alan bilgisine sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının hücre bölünmesi konusunda alan bilgisini geliştirici çalışmalar yapılmalı ve öğretmen adaylarının düşünen sorgulayan ve araştıran özelliklerde olabilmeleri eğiticiler tarafından teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the field and pedagogical field information about cell divisions of science teacher candidates. The case study pattern of qualitative research method was used in the research. In 2014-2015, Bayburt University Faculty of Education, Department of Science Teaching, consists of 50 teacher candidates who are studying in their last year. 15 open-ended questions were prepared by using expert opinion in order to determine field and pedagogical field information about cell division of teacher candidates. Each teacher candidate is provided to answer open-ended questions at the same time. The data obtained were evaluated by descriptive analysis method of qualitative research method. Related tables were created and explanations were made by giving examples. Further drawings and written descriptions were grouped and interpreted in levels. However, word association test was applied using 8 key concepts such as mitosis cleavage, meiosis cleavage, asexual reproduction, asexual reproduction, heredity, chromosome, gene and DNA in order to determine field information of science teacher candidates. As a result of the study, science teacher candidates were found to have some deficiencies and inaccuracies in the field of cell division and related pedagogical field information. It has been observed that teacher candidates have difficulty explaining the topics they theoretically know. As a result of the research, it is thought that teacher candidates with subject field knowledge may have stronger pedagogical field knowledge. Therefore, studies should be carried out to improve the field knowledge of teacher candidates on cell division and it should be encouraged by the trainers that the teacher candidates can be capable of thinking, questioning and researching.