Şeyh Safvet'in Tasavvuf dergisindeki yazılarında tasavvufî kavramlara bakışı
The view of Sheikh Safvet on sufic consepts in his articles in the journal of Tasavvuf
  1. Tez No: 319696
  2. Yazar: ZEKİYE BERRİN HACIİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şeyh Safvet ismiyle tanınan Mustafa Safvet (Yetkin) Efendi (ö. 1950), Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında milletvekilliği de yapmış, tasavvufî çevrelerde önemli bir sima olarak kabul edilen mutasavvıflarımızdandır. Yaşadığı XX. yüzyılın başları Osmanlı Devleti'nin sona erdiği, Cumhuriyet'in kurulduğu ve siyasî, ilmî, fikrî değişimlerin olduğu bir dönemdir. Şeyh Safvet Efendi'nin böyle bir dönemde çıkardığı ?Tasavvuf? dergisi siyasî ve ilmî olarak ayrı bir öneme sahiptir.Bu çalışmada, Şeyh Safvet Efendi'nin hayatı, eserleri, Tasavvuf dergisi ve yazılarındaki tasavvufî kavramlara bakışı hakkında bilgi verilmiştir.İki bölümden oluşan tezin ilk bölümünde Şeyh Safvet Efendi'nin hayatı, eserleri, 1911 yılında çıkarmaya başladığı Tasavvuf dergisi ve bu dergideki makaleler konu edinilmiştir.İkinci bölümde ise Şeyh Safvet'in Tasavvuf dergisinin 1-35 sayılarındaki ?Istılâhât-ı Sûfiyye? başlığını taşıyan yazılarında ve diğer makalelerinde ele alınan tasavvufî kavramlar tespit edilerek bu kavramlara bakışının tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Safvet (Yetkin) widely known as Sheikh Safvet, who was one of the Members of the Parliment in the late period of Ottoman Empire and the early Republican period. He lived in a period thus in which Ottoman Empire collapsed; the Turkish Republic was established and emerged significant political, scientific and intellectual shifts. Hence, the Journal of Tasavvuf published by Sheikh Safvet had a great importence in terms of politics and science.The aim of this thesis is to give information about the life of Sheikh Safvet and his works and also to point out his views on sufic consepts in his veriow writings.The thesis contains two sections firstly; Sheikh Safvet?s life and his works; the Journal of Tasavvuf that he began to publishing in 1911 and articles in this Journal will be stated. In the second section, the sufic consepts, which were discussed by Sheikh Safvet in his essays, entitled as ?Islahât-ı Sûfiyye? from issues of the Journal of Tasavvuf 1 to 35 and his various articles, will be identified and his views on these consepts will be analyzed.