Tencîmu'l Kur'ân: Kur'ân'ın parça parça inmesi
Tencîmu?l Qor?an: Revelation of the Qor?an piece by piece
- Tez No: 319745
- Danışmanlar: PROF. DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
Kur'ân'ın peyderpey nüzulünün hikmetleri, sebepleri ve sonuçları ele alan bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Çalışmanın giriş bölümünde, Kur'ân'ın nüzûlüyle ilgili kavramlar ve Kur'ân'ın nüzûl safhaları ele alınmıştır.Birinci bölümde, Kur'ân'ın peyderpey nüzûlünün muhataplar ve teblîğ metotları açısından hikmetleri ve sebepleriincelenmiştir.İkinci bölümde peyderpey nüzulün,toplumun ve bireyin ıslahı açısından sebepleri ve hikmetleri incelenmiş ve peyderpey nüzul sonucunda Kur'ân'ın tedrîcî olarak vaz' ettiği bazı mükellefiyetler ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, peyderpey nüzûlün Kur'ân'ın i'câzı, ilahiliği ve bazı Kur'ân ilimleriyle alakası ele alınmış ve bu nüzûl ile ilişkilendirilen?Kur'ân'ın Tarihselliği? iddialarına yer verilmiştir.Sonuç kısmında ise araştırmada elde edilen bulgular kısa bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which deals with the wisdom of the Qor?an step by step revelation, causes and conclusions, is composed of an introduction, three chapters and a conclusion.In the introductory chapter, the stepes of the revelation of theQor?an and the concepts concerning with the Qor?an?s revelation are investigated.In the first chapter, this revelation?s wisdoms and reasons for interlocutor and methods of notification, were investigated.In the second chapter, the wisdom and reasons for gradual revelation for the reformation of society and individual are examined and as a result of this step by step revelation, some obligations of the Qor?an which were gradually ruled, are dealt with.In the third chapter, gradual revelation is taken up in accordance with the divinity and miraculousity of the Qor?an and its connection to various Qoranic sciences, and allegations of ?the historicity of the Qor?an? which have been associoted with this revelation, are discussed.In the conclusion, findings of this study arebrieflypresented.