Kur'an'ın oluşum süreci (Tencimü'l-Kur'an)
The being process of Holy Qur'an (Tencîmu'l-Qur'an)
  1. Tez No: 294581
  2. Yazar: İSMAİL AZMİ ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in varlığa arz sürecinde kullandığı metodolojiden maksat özetle mezkûr süreçte kullanılan yöntem-tekniklerin, bu yöntem-tekniklerin hedeflere göre tercih edilme durumlarının ve uygulanma miktarlarının meydana getirdiği yapıdır. Bu yapı Levh-i mahfuz'dan neşet etmekle beraber insanlık yaşamında açılarak ilkeler düzeyindeki yöntem bilim pratiğe dökülmüştür. Bu esasa uygun düşecek biçimde; ilk merhalede Kur'ân'ın tencimi olgusunun ve de ilgili durumların tanımlanarak anlam zeminlerinin çizilmesine çalışılmıştır. Tanı aşaması olarak nitelendirilmesi mümkün olan bu ilk kısımda konu, olgular ve de kavramlar üzerine durularak çalışma sahası tasvir edilmiştir. Birinci bölümün amacı bir yanda okuyucuyu alanla ilgili ön bilgilendirme gerçekleştirirken diğer yandan ileriki bölümlerde konunun üzerine bina edildiği kavramlar hakkında netlik sağlanarak anlam karmaşasına düşmekten alı koymaktır.Bu tez ile vahyin tencimi konusu analiz edilerek, elde edilen veriler sistemli bir bütün haline getirilerek; vahyin, peygamberin ve toplumunun yaşamları üzerindeki etkileri sunulmaya çalışılmıştır.Bir diğer açıdan Kur'ân Tefsiri ilmi dediğimizde; O'nun yani son ilahi hitabın açıklanmasından bahsediyoruz demektir. Kur'ân-ı Kerim'in açıklanmasını da varlığa arz sürecinden bağımsız düşünmek imkânsızdır. Kur'ân bir topyekûn bir kerede indirilmiş bir kitap değildir. Kur'ân, peygambere peyderpey vahiy olunmuştur.Peygamberin hafızasında ve yaşamında vahiy basamak basamak inşa olmuştur. Aşamalı olarak gelişen bu süreç Kur'ân'ın anlaşılmasında ve hayata geçirilmesinde büyük önemi haizdir.Kur'ân'ın tefsiri, tabii olarak içinde metni, peygamberi ve onun ashabını ve inzal sürecini içine alan kapsamlı bir alandır. Metin yani içerik; yöntem yani vahiy süreci; insan ve toplum yani peygamber ve ashabı, Kur'ân'ın anlaşılmasında temel unsurlardır. Bu bağlamda Tencîmü'l-Kur'ân namı diğer vahyin aşamalı inişi, Kur'ân'ın peygamber ve ashabı örneğinde etüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Methodology used by the Qur?an in the process of the supply of asset-purpose summary of these aforementioned techniques used in the process method, this method is preferred techniques according to the objectives and the implementation status caused by the amount of structure. This structure of human life, although born from Lawh-i Mahfuz, opened and poured into practice the principles of science-level method. This basis, to suit the first stage in the Qur'an and the conditions defining the meaning of the Tencîm phenomenon tried to scratch the floors. The diagnosis of the first part of this issue is considered possible, with emphasis on the facts and concepts in the study area. The aim of the first section, on the one hand while carrying out preliminary information about the reader field is built upon the subject in later chapters by providing clarity about the meaning of concepts is to save from falling into chaos.This thesis examined the issue revelation process, turned into a whole system of the data obtained; the influences of piece by piece revelation to the prophets and his people?s life is tried to have been explained.At the other hand when we say the scientific interpretation of the Qur?an, absolutely talking about the announcement of the final hymn addressed. Includes an explanation of the Qur?an is impossible to think of existence independent of the supply. Qur?an is not just a book. The revelation of Qur?an to Prophet became step by step. Prophet, his life and his memory has been constructed step by step by the way of revelation process.Gradually developing and implementing this process has a crucial importance in understanding the Qur?an.Commentary the Qur?an that we call absolutely contains text, prophet and his companions. The text, the method that the process of revelation, the human and the society, the prophet with his companions are the basic elements which are helps for understanding studies of Qur?an. In this context, Tencîmu?l Qur?an alias overlapping revelation of the Qur?an, the prophet and his companions were the case study.