İslam kelamında siyaset ve imamet tartışmaları
The politica and caliphate in Islamic theology
  1. Tez No: 319747
  2. Yazar: MEHMET SALİH GECİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Doktora tezi olarak hazırladığımız bu çalışmamızda İslam Tarihinde meydana gelen siyâsî olaylardan hareketle teşekkül eden İslam siyaset düşüncesinin temel konusu olan imametle ilgili tartışmalar incelenmiştir. Aynı şekilde İslam Tarihinde görülen çeşitli İslâm Ekollerinin birikiminden istifadeyle Kelâm Kaynaklarında ele alınan siyâsî konular incelenmiştir. Kelâm kaynaklarında geniş ve kapsamlı bir siyâset anlayışı yerine ?hilâfet? ve ?imâmet? konusunda mezhepler arası yapılan tartışmalar yapıldığı için bu çalışmada da?hilâfet? ve ?imâmet? konusu merkezi bir konum arz etmiştir. Bu sebeple ?İslâm Kelamında Siyâset ve İmâmet Tartışmaları? adı altında İslâm Siyâset Düşüncesi, kelâmî bir problem olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study that we have prepared as a doctoral thesis, the political issues being considered in İslamic Theology are studied benefiting from the information of varied İslamic Schools that were founded in consequence of political events that occured in İslam History. The arguments that have carried out about The Chaliphate and İmamate among the religious sects are studied instead of political understanding that is broad and comprehensive in İslamic Theology. Accordingly; the İslamic Political Thought is considered as a teology issue under the name of ?Politics and İmamete Debates in İslamic Thought?.