Kelami açıdan iktisadi günahlar
Economic faults for the science of kelam
  1. Tez No: 319807
  2. Yazar: TALİP AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada toplumsal yaşamın en önemli alanlarından biri olan iktisadi hayatta işlenen başlıca günahlar tespit edilip incelenmiştir. Kur'an, ilkesel olarak malı muhafaza etmeyi ve iktisadi hayatın korunmasını temel bir prensip olarak benimsemektedir. Malı muhafaza deyimi hem kazanılmış serveti koruma, hem de sahip olunan maddî varlığı meşru yollarla geliştirmeyi, aynı zamanda çalışarak ve çabalayarak mal üretmeyi, servet kazanmayı hedeflediği tespit edilmiştir.Giriş bölümünde kavramsal analizler yapılmış, iktisadi günah adlandırması çerçevesinde tartışma yapılmıştır.Birinci bölümde; iktisadi faaliyet alanında işlenen günahların tesbiti yapılmış, gerekli açıklamalarla birlikte bireysel, toplumsal ve ahlaki sonuçları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde ise iktisadi faaliyet ile ilgili olarak kelam mezheplerinin görüşleri Mutezile ve Ehli sunnet çerçevesinde ele alınarak incelenmiş ve mesele yeniden bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ekonomik ve hukuki boyutları olan iktisadi faaliyetle ilgili bilgilere ulaşmakta hem iktisat hemde fıkıh eserlerine başvurulmuştur. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Major faults in economic life which is one of the most important fields if social life have been studied by detecting them. Quran adopts principally the conservation of property and protection of economic life. Conservation of property means both the protection and development of wealth people earned legally in addition to production of goods and making money by working and spending efforts.Conceptual analyses take place in the Introduction part and economic faults were discussed under the same title.In the first part, faults committed in the field of economy were detected and discussed by evaluating its social and moral results considering required expressions.Views of Kelam Sects about economic activities were studied by considering the sects of Mutezile and Ehli sunnet in the second part. Information about economic activities with legal and economic aspects was obtained from both the works of economy and law. A general evaluation was made in the conclusion part.