Antalya kıyıları ve çevresinin zamansal değişiminin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile analizi
Temporal variations of Antalya coast and its surrounding with the analysis of remote sensing and geographical information systems.
- Tez No: 319870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Antalya ili sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle Türkiye'nin en gözde turizm mekânlarından biri konumuna gelmiştir. Şehrin Akdeniz kıyısında yer alması, iklim şartlarının elverişli olması, tarihi ve kültürel değerleri bünyesinde barındırması ve doğal zenginlikleri sayesinde pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. İnsanların bu denli yoğun ilgisini çeken Antalya ili şehirleşme yolunda büyük gelişmeler kat etmesine rağmen bazı problemlerin önüne geçememiştir. Özellikle de hızlı nüfus artışından kaynaklanan taleplerin karşılanması amacı ile doğal kaynakların yanlış kullanılması büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu kaynaklar içerisinde Antalya ili için önemli bir yere sahip olan kıyılar günümüzde yanlış arazi kullanımı nedeni ile tahrip edilmekte ve buna bağlı olarak çevre sorunları ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada Antalya ilinin Beldibi ve Manavgat kıyıları arasındaki bölgenin arazi kullanımdaki değişimlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 1984 ve 2011 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri temin edilmiş ve arazi sınıflandırmasına tabi tutulmuştur. Çalışma sahasının arazi sınıfları belirlenirken Avrupa Birliği'nin geliştirmiş olduğu CORINE sınıflandırma sisteminden faydalanılmıştır. Çalışma sahasında tespit edilen arazi sınıfları; deniz suları, karasal sular, bitki olmayan veya az bitkili açık alanlar, maki ve otsu bitkiler, ormanlar, heterojen tarım alanları, sürülüp ekilebilen arazi ve yerleşim alanlarıdır.Araştırmanın sonucunda 1984-2011 yılları arasında çalışma sahasının arazi kullanımında önemli değişimlerin meydana geldiği görülmüştür. En büyük değişim % 68,0 artış ile yerleşim alanlarında olmuştur. Sürülüp ekilebilen tarım alanları %54,8 oranında artar iken heterojen tarım alanları % 39,0 azalmıştır. Bitki olmayan veya az bitkili açık alanlar ise %15,7 oranında azalma olmuştur. Ormanlar % 5,0 maki ve otsu bitkiler %3,0 oranında artış gösterirken; deniz suları ve karasal sularda önemli değişimler olmamıştır.Sonuç olarak, 27 yıllık süreç içerisinde çalışma sahasındaki hızlı nüfus artışı yerleşim alanlarının önemli ölçüde artmasına neden olmuş ve buna bağlı olarak hali hazırdaki heterojen tarım alanları azalmıştır. Bunun yanı sıra bitki olmayan veya az bitkili açık alanlar azalırken sürülüp ekilebilen tarım alanlarının artması daha önce değerlendirilmeyen arazilerin artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile tarıma yönelik kullanılmaya başlandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antalya city has become one of the most popular tourist venues of Turkey by having the natural and cultural values. The city attracts many people?s attention thanks to location of the city on the Mediterranean coast, favorable climatic conditions, holding historical and natural values within host and natural richness. Antalya city, exposed to such intense interest of people, don?t discourage some problems despite major advances in the way of urbanization. Especially, misuse of natural resources with the aim of meeting the demands arising from rapid population growth constitutes a major problem. In these resources coasts that have an important role for the province of Antalya is being destroyed today due to Improper land use and depending on this fact environmental issues emerging.In this study, the region between Beldibi and Manavgat coast of Antalya city aimed to determine changes in land use. For this purpose, Landsat satellite imagery for the years 1984 and 2011 have been provided and were subjected to land use classification. While determining the land use classes of study area CORİNE program has been used which was developed by the European Union. The identified land use classes in the study area are Marine waters, Inland waters, open spaces with little or no vegetation, Scrub and/or herbaceous vegetation associations, Forests, heterogeneous agricultural areas, arable land and Urban fabric.At the end of the study, significant changes in land use of study area have been detected between the years 1984-2011. The biggest change occurred in urban fabric with an increase of %68.0.While arable land increased by %54,8 heterogeneous agricultural areas decreased by % 39,0. Open spaces with little or no vegetation reduced by %15.7. Forest %5, Scrub and/or herbaceous vegetation associations increased by %3 whereas Marine waters and Inland waters have not been change significantly.As a result, rapid population growth in the period of 27 years caused a significant increase in the urban fabric and depending on this fact existing heterogeneous agricultural areas were decreased. In addition, while no vegetation or less planted open areas are decreasing arable lands are increasing shows that previously did not used land began to be used for agricultural land in order to meet the needs of growing population.