Nokta ve çizginin seramik sanatında kullanım biçimlerinin araştırılması
Research of application style of dot and line in ceramic art
  1. Tez No: 319887
  2. Yazar: EMRE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, sanatın temelini oluştuan nokta ve çizginin doğada bulunma biçimleri örneklerle araştırılmış, bu iki öğenin seramik sanatındaki görsel etkileri incelenmiştir. Farklı ülkelerden birçok seramik sanatçısının kısa özgeçmişleri ile tanıtımı yapılarak, eserlerinde nokta ve çizgi öğesinin ele alış biçimleri örneklerle anlatılmıştır.Nokta ve çizginin tanımı çerçevesinde, modern anlamda bu iki öğenin kullanılması ile seramik sanatında görsel açıdan estetik örnekler uygulanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the existings of dot and line, which comprise the basic of art, in nature have been examined with examples and the visual effects of these two components in the art of ceramic. Several artists from different countries have been introduced with their CVs and their using style of dot and line have been explained with examples.According to the definitions of dot and line, visually aesthetic examples have been tried to apply by the modern use of these two components.