Akış tipi çizelgeleme problemlerinin sezgisel yöntemlerle optimizasyonu
Optimization of flow shop scheduling problems using heuristic techniques
  1. Tez No: 319908
  2. Yazar: SÜNDÜZ DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada, NP-zor sınıfı çok amaçlı permütasyon akış tipi çizelgeleme problemleri detaylı olarak incelenmiş ve problemin çözümü için bir karınca koloni algoritması geliştirilmiştir. Ayrıca çok kriterli akış tipi çizelgeleme problemleri için geliştirilmiş bir sezgisel algoritma olan HAMC (Heuristic Algorithm for Multicriterion) bu çalışmada ele alınan problemlere uyarlanmıştır. Çalışmanın amacı, işlerin makinelerde maksimum tamamlanma zamanını, toplam akış zamanını ve makinelerin toplam boş bekleme zamanını en küçükleyecek şekilde sıralanmasıdır. Kablo üretimi yapan bir fabrikadan alınan veriler ve literatürden elde edilen standart test problemleri ile çalışılmıştır. Problemler karınca koloni algoritması ve HAMC algoritmaları ile çözülerek, elde edilen sonuçlar farklı metasezgisel algoritmalarla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, a detailed study of multicriteria permutation flowshop scheduling problem known as NP-hard has been offered and ant colony algorithm has been developed to solve this problem. Furthermore, HAMC algorithm developed for multicriteria flowshop scheduling problems has been adapted to the problem dealt with this study. The aim of the study is to sequence the jobs to minimize maximum completion time of all jobs, total flow time, and total idle time of the machines. The data in this research is taken from a cable production company. In addition to this data, the standart test problems from literature were used. All problems have been solved using the ant colony algorithm and HAMC algorithm methods. The results have been compared with other metaheuristics.