1820'den Cumhuriyet'in ilanına kadar Antep'te misyoner faaliyetleri
1820'until the declaration of the Republic from missionary activities Antep
- Tez No: 320024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. YAŞAR BÜYÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada, 1820'den Cumhuriyetin ilanına kadar olan süreçte Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Misyoner Faaliyetleri, Antep'teki misyoner Faaliyetleri tarihsel gelişiminden başlayarak, amaçlarının tespit edilmesi ve bu konudaki faaliyetlerin Türk toplumuna etkilerinin incelenmesi ve günümüze ışık tutması amaçlanmıştır. Yabancı Devletlerin Misyoner Faaliyetleri'nin amaçlarının belirlenerek, gerçek anlamda yapmak istediklerinin ortaya çıkartılması ve bugüne kadar Antep sınırları içerisinde yaptıkları çalışmalarla toplumu nasıl etkilediklerinin incelenmesi, Kamu Yönetimi ve Milli Eğitim konusunda halen devam eden faaliyet olması nedeniyle önemlidir. Araştırmanın yönteminde tarihsel araştırma yöntemi ve konunun önemini neden sonuç ilişkileri içerisinde ayrıntısıyla açıklayan betimsel araştırma yöntemi birlikte kullanılmıştır. Konu incelenirken öncelikle temel bilgi olarak Osmanlı İmparatorluğunun genel durumu, misyonerlik faaliyetleri anlatılmıştır. Daha sonra Azınlıklara eğitim yapan okulların amaçları ve Türk toplumuna etkileri irdelenmiştir. Bulgular, öneriler ve çıkarılan sonuç özetlenerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main intend of this thesis is, in the process from 1820 to the decleration of republic in Turkey, missionery works in Ottoman Empire, from the beginnig of the historical development of missionery works in Antep, to identify the intends of this missionery works and their effects to the Turkish society. To identify the intends of missionery works bye the foreign states in Antep. It is substabtially important in the way of public administration and public education topics. In the administration of the thesis, historical search methods and imagery search methods has been exhausted with their reason-result relationship. While this topic was searchin before all else investigated the general situation of Ottoman Empire and the missionery works have been based as a baasic knowledge. As a next step in the searching has been investigated the intents of school of minorities and their effects to Turkish society. The thesis has been ended by summarization of suggestions and issues.