Askeri ihtilâllerin siyasal ve toplumsal yansımaları
Politic and social reflections of military revolations
  1. Tez No: 320025
  2. Yazar: MÜSLÜM İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BÜYÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Türk siyasî hayatında yaşadığımız ihtilâller çok boyutlu olarak gelişim süreciyle incelenmiş ve toplumsal, siyasal yansımaları üzerine tezimiz yoğunlaşmıştır. Öncelikle konuyu muhteva olarak daha sağlam bir şekilde algılamamız için destekleyici kavramlara yer verilmiş sonrasında ise ihtilâllerin gelişim süreci ele alınmış ve nedenleri üzerine değinilmiştir. Daha sonraki süreçte ihtilâllerin toplumsal ve siyasal yansımaları karşılaştırmalı olarak tasnif edilmiştir. Cumhuriyet dönemi siyasi tarih belgeleri, kaynaklarına bağlı kalınarak yazılmaya çalışılmış ve kaynaklarda ilk el tercihi önemsenmiştir. ikincil kaynaklara pek fazla yer verilmemiş, ideolojik, fikirsel, düşünsel yakınlıklardan kaçınılarak her toplumsal-siyasal bakış açısına eşit mesafede yaklaşılmıştır. Tarihi gerçekleri objektif, nesnel, hakiki bir şekilde ele alma güdüsüyle yazılmış bir tez olup tamamen Cumhuriyet Döneminin ideolojik, fikirsel, doktriner oluşumları üzerine değerlendirmeler yapılmış ve ihtilâllere giden süreçte sağlıklı yorumlar ve yapılar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. ihtilâller iç ve dış boyutuyla ve nedenleriyle açıklanmış gerek dar bölge gerek ise uluslararası gelişim ve beklentiler yönünden daha bir derine inilerek yüzeysel olmaktan çıkarılıp konumu, coğrafyası, politik ve stratejik yönüyle ihtilâller ve destekçileri çok boyutlu bir şekilde ele alınmı?tır. Özellikle Soğuk Savaş döneminde ABD-Türkiye ilişkisi Türk Dış Politikası başlığı altında ayrıca değerlendirme gereği duyulmuş ve ihtilâllerin daha derinlikli anlaşılabilmesi için son kale, model ortak, stratejik ortak kavramları günümüzle karşılaştırılmaya çalışılmış ve pek fazla bir şey değişmediği üzerine değinilmiştir. Kendi haline bırakılmayan bir Türkiye?den ve konjonktürel etkilerin darbeler üzerine örtülü ve doğrudan ilişkisinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Revolutions that we had in our Turkish politique were examined eloborately and our thesis was focused on the social and politique reflections of it. Firstly, supportive concepts were given to understand the subject better and then was mentioned about development of process of revolution and its causes. Historical and politique documents of Republic Term were written exactly itself and paid attention to be the first hand in sources.Second hand sources were mentioned briefly and avoided from the conflicts of ideological and spiritual approachments.This thesis was written with objective motivation and completely evaluated about ideological doctrines of Republic Term. Revolutions and its causes were explained eloborately and mentioned deeply about international development and expectation with its geographic,politique and strategic directions.Firstly,it was needed to mention about the relationship between Turkey and United States of America under the topic of Turkey Foreign Political Policy in the Cold War time.We tried to compare the concepts of last castle,model partner,stratejik partner and realized that nothing is so different.We mentioned about the direct and indirect relations of Turkey and its effects on strokes.