Risale-i Damıgu'n-Nusayriye transkripsiyon ve değerlendirme
Transcription and evaluation of Pamphlet of Damig al-Nusayriye
- Tez No: 320040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇELİKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İslam mezhepleri arasında kabul edilen Nusayrilik, günümüzde inançsal açıdan çok kültürlü bir yapıya sahip olması nedeniyle araştırmalara ilham kaynağı olmaktadır. Nusayriliği ve Nusayrileri karakterize eden çeşitli kültür yapıları bulunmaktadır. Bu kültür yapılarının eski kültür ve medeniyetlerden harmanlanarak günümüze kadar gelmiş olduğu anlaşılmaktadır. Eski tarihlerden günümüze kadar ulaşan Nusayrilik sadece basit bir Arap Aleviliği söyleminden çok, eski ve yeni inançların kaynaştığı bir inanç biçimidir.Tarihin çeşitli dönemlerinde bu inancı ve Nusayrileri anlatan eserlere rastlanmaktadır. Bunlar Nusayrilerce veya farklı inanç yapısına sahip kişilerce yazılmış fihristler, el yazmalar ve risalelerdir. Bu el yazmalar arasında Nusayriliği tanıtan, Nusayriliğin bilinmeyen yönlerini ortaya koyan önemli eserlerin bulunduğu açıktır. Ancak bu eserlerden çoğunun içeriğinde eleştirilecek bazı ifadeler yer almaktadır. Bu el yazmalardan biri de ?Risale-i Dâmıgu'n-Nusayriye? isimli risaledir. Bu risale 19. yy. da yazılmıştır. Nusayrilikle ilgili çok kültürlü bir yapıdan bahsettiği anlaşılmaktadır. Risale, Nusayriliğin bilinen yönlerine değindiği gibi bilinmeyen yönlerini de ele almaktadır. Yazar risalede Nusayriliği kendi dini görüşlerine göre eleştirmektedir.Risale-i Dâmıgu'n-Nusayriye Nusayrilerin 19. yy. da yaşamış oldukları bölgeleri, inançsal dünyalarını, mezhebin kuruluş ve gelişim aşamalarını anlatmaktadır. Risale, Osmanlı tarihinde Nusayriliği bir problem olarak algılayan ve Nusayrilerin bilinmeyen yönlerini ortaya koyan ilk eserlerden biri olması nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Nusayriya agreed between Islamic sects, with a multicultural character today because of religious terms is the inspiration for research. There are a variety of cultures that characterize the structure and Nusayriyah Nusayriya. This blending of cultures and civilizations of ancient culture to the present structure is understood to have arrived. Nusayriya living in ancient times to the present day Arab Alawi rhetoric is just a simple belief in a feast of a melting pot of old and new beliefs.Today, the works of various periods found in this belief about the feast and Nusayriyah. They are written by people with according Nusayris or a different belief structure Books, manuscripts and pamphlets. Manuscripts of this Nusayriya introducing significant artefacts reveal unknown aspects of Nusayriya clear. However, to criticize the content of many of these works are some of the expressions. This is one of the Manuscripts in the Damıgu'n Nusayris tract named. In this treatise, 19th century. or written. With Nusayriya talking about a multicultural structure is understood. Pamphlet, as referred Nusayriya known aspects of the unknown aspects of the tackles. According to their own religious views of the author criticizes Nusayriya treatise.19th Damıgu'n Nusayris treatise Nusayris Century. they lived in the regions and spiritual worlds, the sect describes the establishment and development stages. Pamphlet, Nusayriya Ottoman history as a problem to detect and reveal unknown aspects of Nusayris has a different significance for being one of the first works.