1990 sonrası Türkiye'de çağdaş sanatta politik görüntü ve eleştiri
Political image and criticism of contemporary art in Turkey post-1990?s
- Tez No: 320109
- Danışmanlar: DOÇ. İNSEL İNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de 1990 sonrası çağdaş sanattaki politik dönüşümler ve eleştirel sorunları irdelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde günümüz sanat ve kültür pratikleriyle ilgili ipuçları ve tarihi referanslar içeren, 20. Yüzyıl sanatının bazı kritik noktaları, politik açılımlar üzerinden incelenmiş, bunların ideolojik ve toplumsal yönleri ortaya koyulmuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de postmodernizm etkileşimleri ve post teorilerle beraber değişen sanat pratikleri üzerinde durulmuştur. Neoliberal politikaların, dolayısıyla ekonomi ve sosyal temelli bir dönüşümün başladığı bu yıllarda, değişime uğrayan eleştirel kültür ve sanat bu yeni siyasallaşma anlayışı üzerinden irdelenmiş ve bu dönüşümlerin nedenleri dönemsel olarak açıklanmıştır.Üçüncü bölümde Türkiye'de sanatın kurumsallaşması ve eleştirel kültür üzerinden oluşturulan yeni kültür endüstrisi incelenerek bu yapılanmalara karşı alternatif girişimler de gösterilmiştir. Bu yeni yapılanmalar ve oluşan formalist politik söylemlerle sanatta eleştirinin işlevsizleşmesi üzerinde durulmuş, yeni himaye sistemleri ve beraberinde gelen çağdaş otoriter pratiklerin de sanat ve eleştiri üzerindeki etkileri tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, political transformations in contemporary art and critical issues in Turkey after 1990 are examined.In the first chapter, some critical points of the 20th century?s art including tips and historical references in relation to today?s art and cultural practices are examined over the political implications and ideological and social aspects of these are put forward.The second chapter of the study, focuses on the changing art practices in Turkey by postmodernism interactions and post-theories. Neo-liberal policies, and thus began a transformation in these years based on economic and social change, suffered a critical understanding of culture and art through the politicization of this new period is examined and the causes of these transformations are elucidated.In the third chapter, the new culture industry through the institutionalization of art and critical culture in Turkey are examined and alternative counter-procedures to these structures are also shown. Focused on how the art criticism has turned into being disfunctional by these new structures and the formalist political discourses and also patronage systems that come with the new contemporary authoritarian practices on art and criticism effects are opened up for discussion.