Lizbon Antlaşması'ndan sonra Avrupa Birliği karar alma mekanizması
Decision making mechanism in the European Union after Lisbon Treaty
- Tez No: 320108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN KAYA ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Avrupa'da bir birlik oluşturma düşüncesi ikinci dünya savaşı sonrası en somut hali ile ortaya çıkmıştır. Savaş sanayisi için hayati derecede önem teşkil eden demir ve çelik üretiminin, ulusüstü bir otorite tarafından yönetilmesini mümkün kılan AKÇT'nin kurulması ile Avrupa entegrasyon süreci o dönemde bir eşine daha rastlanmamış ve tahmin edilenden çok ileri bir örgütlenme biçimine yönelmiştir. AKÇT temel alınarak AET ve EURATOM'un kurulması, daha sonra ise üç farklı örgütün tek bir yapıyı temsil edecek biçimde, AT altında toplanmasıyla, başlangıçta sadece teknik ve bürokratik konulara ağırlık veren bütünleşme sürecinin rotası, zamanla derinleşerek bugün federal bir devlet yapılanmasını aratmayacak özelliklere kavuşmuştur.1990 yıllara gelindiğinde AB iki önemli sorunla yüzleşmiştir. Birliğe yeni üye kabulü ve karar alma mekanizmasının verimliliğinin sağlanması, 1990 yıllardan sonra AB otoritelerince tartışmaların odak noktası haline gelmiştir.Lizbon Antlaşması, AB'nin 1900'lı yıllardan beri kronik hale gelen karar alma mekanizmasının işleyişi ve yeni üyelerin AB sistemi içerisine harmonizasyonu sorunlarına cevap niteliği taşımaktadır. YABA ve ABİA Antlaşmaları üzerine kurulu olan Lizbon Antlaşması Avrupa entegrasyon sürecini nihai aşamaya erdirecek bir reform antlaşması olarak değil, AB projesinde son aşamanın başlangıcı olarak kabul edilmeli, 1990 sonrası ve 2004 yılından itibaren AB'nin yaşamış olduğu sorunları aşma çabası olarak değerlendirilmelidir.Anahtar Kelimeler; Lizbon Antlaşması, AB Anayasası, AB Organları, AB'nin Geleceği,Bakanlar Konseyi
Özet (Çeviri)
The idea of creating a Union in Europe had emerged after World War II in the most concrete way. The creation of the Europe Coal and Steel Community made a transfer of authority possible on the usage of production of coal and steel for member states. As a consequence the movement towards the integration of European states changed its route in a unique way. The European Economic Community and EURATOM were founded on the basis of the ECSC structure. Then, all of these distinct organizations were gathered together under a unique name. By this time the integration process has created almost a federal state, whereas the beginning of the process had focussed on only technical and bureaucratic issues.By the 1990s, the European Union had already tried to deal with two vital problems. How to adopt new member states to the Union and How to make the decision making mechanism of the Union more effective. These problems had been the main points of discussions amongst European Union authorities.The Lisbon Treaty has been the answer to the two problems. Based on the TFEU and the TEU, the Lisbon Treaty does not guarantee the attainment of the EU?s ultimate aim. However, it is a treaty that should be accepted as the first and decisive step to attaining this goal, and one that copes with the chronic problems that have faced the EU since 1990 and 2004.Key Words; Lisbon Treaty, EU Constitution, EU Institutions, Future of EU, Council of the EU