Kurum bakımı altındaki yaşlıların sosyokültürel ve manevi ihtiyaçlarının karşılanma düzeyleri: İstanbul Kayışdağı Darülaceze örneği
The levels of meeting socio-cultural and moral needs of elderly who are under the institutional protection: Case of Istanbul Kayışdağı Darülaceze
- Tez No: 320137
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşlılıkla birlikte bireyin fiziksel, bilişsel ve sosyal özelliklerinde bir takım değişiklikler meydana gelmekte ve bağımsız konumdan bağımlı konuma geçiş görülmektedir. Bu dönemde yaşlı bireyin ihtiyaçları sosyal, ekonomik ve demografik durumuna göre farklı şekiller alabilmektedir. Bu ihtiyaçların karşılanmasında yaşlı bireyin ailesi ve çevresindekilere önemli roller düşmektedir. Fakat sanayileşme, teknolojik değişmeler, kadının iş hayatına girmesi veya gençlerin iş bulmak amacıyla yaşadığı bölgeyi terk etmesi gibi durumlar sonucunda ortaya çıkan toplumsal değişim, yaşlı anne ve babayı yalnızlaştırmaktadır. Bu durumda yaşlı birey alternatif bakım modellerine ihtiyaç duymaktadır. Bunlardan birisi de kurumsal bakım modelidir.Yapılan çalışmada kurum bakımı ve koruması altındaki yaşlı bireylerin sosyokültürel ve manevi ihtiyaçlarının tespiti ve bunların karşılanmasında ilgili kurumlara düşen görevlerin belirlenmesi amacıyla İstanbul Kayışdağı Darülaceze'de saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda yaşlıların sosyal etkinliklere katılımları, sosyal arkadaşlık ilişkileri, ihtiyaç hissettiklerinde sosyal destek alabilmeleri gibi veriler karşılaştırılmıştır. Toplam 120 yaşlı bireyle bire bir görüşülmüştür.Araştırma sonucunda sosyal arkadaşlık ilişkileri olan ve ihtiyaç hissettiklerinde sosyal destek alabilen yaşlıların kendilerini hayata bağlı hissettikleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, kurum bakımı ve koruması altındaki yaşlı bireylerden sosyal, kültürel ve manevi içerikli serbest zaman aktivitelerine katılanlar kendilerini mutlu, huzurlu, sağlıklı ve hayata bağlı hissetmektedirler.
Özet (Çeviri)
By aging, a number of changes occur on physical, cognitive and social characteristics of individual and transition from independent condition to dependent condition of an individual is observed. During this period, needs of the older individual may change depending on his/her social, economic and demographic conditions. While meeting these needs elderly individual's family and people around them have important roles. However, social changes caused by industrialization, technological changes, increasing women employment and immigration of young people abroad to find a job lead to isolation of the elderly mother and fathers. Therefore elderly individuals require alternative care models. One of these is the model of institutional care.In this thesis, a case study concerning in the determination of socio-cultural and moral needs of elderly individual under the institutional care and protection and designation of institutions? duty and task for meeting these needs is conducted in İstanbul Kayışdağı Darülaceze.Results significantly reveal that elderly individual who has better social relations and who is able to take social support when s/he needs feel connected to the life. Moreover, elderly individuals who are under the institutional care and protection feel happier, wealthier, healthier and more connected to life with the help of participation of spare time activities with social, cultural and moral content.