Karaman il merkezinde milli eğitime bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan bayan öğretmenlerin, fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of physıcal actıvıty levels of mıstresses who work ın prımary and secondary schools connected to publıc educatıon ın the cıty centre of Karaman
- Tez No: 320155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, Karaman il merkezinde milli eğitime bağlı ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan bayan öğretmenlerin, fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmaya ilk ve ortaöğretimde çalışan ve yaşları 33,75 ± 6,95 yıl olan 233 bayan öğretmen gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan gönüllülerin yaş, boy, kilo parametreleri ile iş aktiviteleri, okul aktiviteleri, ulaşım aktiviteleri, merdiven çıkma, ev aktiviteleri, hobi olarak yapılan aktiviteler ve spor aktiviteleri ölçülmüştür.Araştırmaya katılan gönüllülerin boy ortalamaları 1,62 ± 0,06 m, kilo ortalamaları ise 62,67 ± 10,07 kg olarak bulunmuştur. Gönüllülerin önemli bir kısmının evli (%80,69) ve çocuk sahibi (%70,4) oldukları görülmektedir.Gönüllülerin önemli bir bölümünün (%36,9) hafta içi 6 ile 8 saat arasında uyuduğu, büyük bir bölümünün ise (%68,7) 8 saat ve üzeri uyuduğu görülmektedir.Gönüllülerin haftalık MET değerlerine ilişkin skorlara bakıldığında ev aktiviteleri (115,14±34,02) ile iş aktivitelerinin (65,63± 27,60) ulaşım, hobi, merdiven çıkma ve spor aktivitelerinden oldukça yüksek değerlere sahip oldukları görülmektedir.Gönüllülerin haftalık harcadıkları Kkal değerlerine ilişkin skorlarına bakıldığında bayanların ev aktiviteleri (7252,51±2629,80) ile iş aktivitelerinin (4137,29± 2040,92) ulaşım, hobi, merdiven çıkma ve spor aktivitelerinden oldukça yüksek değerlere sahip oldukları görülmektedir.Araştırmaya katılan bayanların haftalık MET değerleri arasında evli ya da bekar olmalarına göre p> 0,05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Bayanların haftalık MET değerleri arasında çocuk sahibi olma ya da olmama durumuna göre iş değerlerinde p0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.Gönüllülerin harcadıkları Kkal değerleri, evli veya bekar olma durumlarına göre iş ve ev aktiviteleri açısından p0,05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.Gönüllülerin harcadıkları Kkal değerleri arasında çocuk sahibi olma ya da olmama durumlarına göre iş aktivitelerinde p0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamamıştır.Sonuç olarak; ilk ve orta öğretimde çalışan bayanların fiziksel aktivite düzeylerinin, sağlığa ilişkin fiziksel uygunluklarını koruyacak düzeyde olmadığı ve azda olsa yaptıkları fiziksel aktivitelerinin büyük bir bölümünün ise ev işleri ile sınırlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In research, it was aimed to investigate physical activity levels of mistressses who work in primary and secondary schools connected to the public education in Karaman.233 mistresses who work in primary and secondary schools and their age 33,75 ± 6,95 years, have participated in this research willingly. It was measured parameters of the age, height, weight and business activities, school activities, transportation activities, climbing stairs, home activities, activities done as hobby and sport activities of volunteers participated in the research.It was confirmed that volunteers participated in the research 1,62 ± 0,06 m average height, 62,67 ± 10,07kg average weight. It was observed that a significant portion of volunteers married (80.69%) and have children (70.4%)It was observed while a significant portion of volunteers (36.9%) sleep between 6 and 8 hours ,a large portion (68.7%) sleep 8 and over 8 hours on weekdays.When it was looked at scores related to weekly MET values, it was observed that home activities (115,14±34,02) and business activities (65,63± 27,60) had very higher values than transportation, hobby, climbing stairs and sport activities.When it was looked at scores related to Kcal values of volunteers spent weekly,it was observed that home activities (7252,51±2629,80) and business activities (4137,29± 2040,92) of women had rather high values than transportation, hobby, climbing stairs and sport activities.There isn?t a significant p> 0,05 level difference according to married or single, among weekly MET values of women participated in the research. While found a significat difference in business values p0.05 level difference in values of transportation, house, hobby, stairs and sport activities.While found a significant p0.05 level difference in terms of transportation, hobby, stairs and sport activities.While found a significant p0.05 difference in values of transportation, home, hobby, stairs and sport.As a result; it was observed that physical avtivity levels of mistresses work in primary and secondary schools aren?t enough to protect health-related physical fitness and a large part of their physical activity, even little, is limited to housework.