Defterdar Mehmed Şerif Efendi'nin layihasının Nizam-ı Cedid ıslahatlarındaki rolü
The role of the Defterdar Mehmed Şerif Efendi?s treatise on the new order reforms
- Tez No: 320162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALAADDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osmanlı devleti belirli zamanlarda devletin bozulan düzenini iyileştirebilmek için ıslahat çalışmalarında bulunmuştur. III. Selim döneminde de bu çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmiştir. III. Selim, devlet adamlarının sunduğu layihalar yardımıyla askeri, idari ve mali alanlarda yenileşme çabası içine girmiştir. Bu çalışmanın kapsamını, Defterdar Mehmed Şerif Efendi'nin layihasının mali alanda bize verdiği bilgiler oluşturmaktadır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Layiha yazarları ve yapılan ıslahatlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Defterdar Mehmed Şerif Efendi'nin layihası mali açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır.Çalışmada elde edilen bulgulara göre, III. Selim döneminde yapılan mali ıslahatlar eski ve yeninin karmaşık bir yapısını ortaya koymuştur. Çalışmamız dönemin mali durumunu bir nebzede olsa ele aldığından, bu alanda yapılacak olan araştırmalara yol gösterici olduğu takdirde amacına ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
At certain times, the Ottoman Empire have made reform works in order to improve the deteriorated state. In the period of Selim III, these works have continued intensively. Selim III have engaged in efforts to innovation in military, administrative and financial areas with the help of treatises offered by statesmen. Financal information in Defterdar Mehmed Şerif Efendi?s treatise have constituted the scope of this study.The study is divided into two parts. In the first part, information about reforms and reformers is given. In the second part, Defterdar Mehmed Şerif Efendi?s treatise is tried to evaluate the financial aspects.According to the findings of the study, financial reforms in the period of Selim III have proved the structure of a complex of old and new. Though our work is handled a little bit financial situation of the period, it will achieve its targets if the research in this field is the guiding.