Demokratik açılım ve Aleviler
Democratıc re-orıentatıon and Alawıs
- Tez No: 320313
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'de meydana gelen hızlı toplumsal değişimlerin ve demokratikleşme çabalarının neticesinde Demokratik Açılım adında bir süreç başlatılmıştır. Bu süreçte başta terör meselesi olmak üzere, bütün etnik grupların, azınlık gruplarının sorunlarını ele alma, bir takım iyileştirmeler yapma ve sorunları en aza indirme hedeflenmiştir.Demokrasi merkezli bu süreçten en fazla beklentisi olanlar da Aleviler olmuştur. Bu bağlamda yapılan Alevi Çalıştayları yıllardır meselelerine çözüm bekleyen Aleviler için atılan tarihi bir adımdır.Biz de bu çalışmamızda, Demokratik Açılım sürecinde Alevilerin beklentilerini ve bu bağlamda ortaya çıkan tartışmaları ortaya koyarak sosyolojik açıdan katkıda bulunmaya çalıştık.Çalışmamız, Türkiye'de Alevilikte meydana gelen değişim, Demokratik Açılımın Alevilikle bağlantısı noktasında önem taşımaktadır. Ayrıca; din bilimleri, sosyal bilimler ve özellikle sosyoloji araştırmalarına bilgi birikimi sunması açısından da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid social changes and the attempts of democratization in Turkey have resulted in a process which is called ?democratic re-orientation?. This process, starting with the question of ?terrorism?, intended to deal with the questions of all different ethnic groups, to introduce certain reforms and to solve the problems to the minimum.Among these groups those of ?Alawi?s? have become the most ardent expectants waiting for an immediate solution to their problems. In this connection, the ?Alawi workshops? have turned out to be a historic step taken to solve their prolonged and unsolved problems.This study aims to elaborate on the expectations of the ?Alawi?s? and the discussions arising from the process of ?democratic re-orientation?; but it also intends to make contributions sociologically.The research is important in that it deals with the transformation of Alawism in Turkey and that it associates Alawism with democratic re-orientation. And it also has potential of contributing to the explorations to be held in theology, social sciences and sociology, in particular, thanks to the information it provides therewith.