A critical assessment of the the justice and development party government's alevi initiative from the perspectives of alevi organizations
Alevi örgütlerinin bakış açısından Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin alevi açılımının eleştirel bir değerlendirmesi
- Tez No: 321145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümetinin 2007 yılında başlattığı“Demokratik Açılım? projesi dahilinde Kürt, Roman, Ermeni, Rum Ortodox Açılımlarının yanısıra hayata geçirilen Alevi Açılımını ve Alevi Örgütlerinin Alevi Açılımına yaklaşımını konu edinmektedir. Her ne kadar Alevi Açılımı ve Alevi Açılımının özünü oluşturan Alevi Çalıştayları, Türk Devletinin, Alevilerin sorunlarını anlaması ve isteklerinikarşılaması noktasında samimi bir adım olarak betimlenmişse de, Alevi Örgütlerinin önemli bir bölümü 2007 yılından bu güne Alevi açılımının yapısı, amacı ve sonuçları ile ilgili ciddi eleştirel ortaya koymaktadırlar. Bu tez AKP hükümeti tarafından ortaya konulan Alevi Açılımı sürecini ve bu sürecin sonuçlarını 2009-2010 yılında düzenlenen Alevi Çalıştaylarının deşifrelerine ve Temmuz-Ağustos 2012 döneminde beş Alevi Örgütünün Temsilcileri ile yapılan derinlemesine görüşmelerin sonuçlarına dayanarak incelemektedir. Bu çalışma Alevi Açılımının ”tatminkar? olmayansonuçlarını, Foucault'nun "yönetim sanatı? kavramsallaştırması bağlamında ele alarak, Alevi Açılımının Alevilik hakkında belli tür bir bilgi üretmeyi amaçlaması ve bu üretilen bilgi üzerinden Alevi toplumunu içerseyerek, kontrol etmeye çalışması üzerinden açıklamaktadır. Alevi Açılımının amacı Aleviliği ve Alevi toplumunu içersemek ve kontrol etmek olduğu düzeyde, Alevi Örgütlerinin talepleri Alevi Açılımı sonucunda cevapsız kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the Justice and Development Party government?s Alevi Initiative which was launched in 2007 as a part of the ?Democratic Opening? project that included an Alevi Initiative as well as Kurdish, Roma, Armenian and Greek Orthodox initiatives as well as several Alevi Organizations? approaches to the Initiative. Even though the Alevi Initiative and especially the Alevi Workshops which constituted the heart of the whole process was represented as a sincere attempt on the part of the Turkish State to understand Alevis? problems and meet their demands, a considerable part of Alevi Associations have expressed strong criticisms regarding the structure, aim and outcome of the Initiative from 2007 to this day. This thesis evaluates the course and outcome of the JDP government?s Alevi Initiative by analyzing the transcripts of the 7 Alevi Workshops which were held in 2009-2010 and the outcomes of the in-depth interviews that were conducted with the representatives of five Alevi Associations in July and August 2012. This study concludes that the ?unsatisfactory? outcome of the Alevi Initiative can be explained with the help of the Foucauldian conceptualization of governmentality as the Alevi Initiative aimed to construct a certain kind of knowledge about Alevilik and through it tried to internalize and control Alevi community, Alevi Organizations? main demands remained unanswered to a great extent.