Kazan bölgesi tefsir çalışmalarından Tefsir-i Nu'mani örneği
Kazan regional Numani Tawsir and methodology
  1. Tez No: 320380
  2. Yazar: ARTUR AZMUKHANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kazan bölgesinde meşhur olan iki alimin Nu'man as-Samani ve Abdunnasır el-Kursavi'nin tefsiri inceleyerek ortaya koydukları Kur'an'a yaklaşımları ve tefsir metotları bu çalışmada incelenmiştir.Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur.Araştırmamızın birinci bölümünde, Kazan bölgesinin konu çerçevesinde kısaca tarihçesi, sosyal-dini ve ilmi durumu açıklanmıştır. Müfessirlerimizin hayatları kısaca anlatılmış, hocaları ve eserleri hakkında bilgi sunulmuştur.Araştırmamızın ikinci bölümünde ise, tefsîrin kaynakları, rivayet ve yönlerinden tefsirin özelliği araştırılmıştır.Yapılan bu araştırmanın kısa bir değerlendirilmesi sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nu?man as-Samani and Abdunnasır el-Kursavi, who were prominent figuresof their region. The Nu?mani tawsir, which is the co-product of these two scholars,is the core of the this study.This researc is composed of an introductory part and two sections. İn theintroduction the topic, purpose, inportance and methodology of this researc havebeen dwelt upon.İn the first part of the research, life of the researc, life of mufassırs, theinterpreters, have been examined from different perspectives and informatıonabout their lecturers and Works has been given.In the second part of the research, the sources of the tawsir has beenfocused on and the transmission line, ?riwayet?, and commentaries ?dirayet?have also been dealt with.A sort evalution of this researc has been given in the conclusion part.