Zeugma antik kenti Dionysos ve a evleri metal buluntuları
The metal finds of Dionysos and a houses in Zeugma ancient city
  1. Tez No: 320381
  2. Yazar: UMUT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Zeugma, İskender'in komutanlarından I. Seleukos Nikator tarafından kurulmuştur. Makedon bir komutan tarafından kurulan kent, MS I. yüzyıl sonlarında tamamen Roma hakimiyetine girmiş ve MS II. yy dan itibaren en parlak dönemini yaşamıştır. Tezin konusunu oluşturan metal buluntuların geldiği evlerin yapım tarihi kentte çalışan bilim adamları tarafından MS II. yy başları olarak gösterilmektedir.Tez konum olan ?Zeugma Antik Kenti Dionysos ve A Evleri Metal Buluntuları? Roma Dönemindeki ev yaşamında kullanılan metal eşyaları toplu görebilme ve değerlendirebilme fırsatı sunmuştur. Söz konusu evlerden çıkan envanterlik düzeydeki 110 adet eser 12 konu başlığı adı altında incelenmiştir. Etüdlük mahiyetteki eserler kapsam dışında bırakılmıştır.Fonksiyonlarına ve benzerlik esasına göre gruplandırılan eserler bize evde yaşayan insanların sosyal kültürel yapısı ile ilgili çarpıcı veriler sunmuştur. Larariumda bulunan figürinleriyle evde yaşayan insanların dini yaşamını anlamamızı sağlayan bu eserler, ?Savaş Araç Gereçleri? başlığı altında incelenen eserleriyle evde yaşayan insanların meslekleri hakkında yorumlar yapmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Zeugma was founded by Seleukos Nikator I who was one of the generals of Alexander the Great. The city founded by Macedonian general was went under the Roman rule in the first century AD and had the most prosperous period in the second century AD. The metal finds which are the subject of this thesis had been found in the houses dated into the second century AD by the excavators.The subject of the thesis ?The metal Finds of Dionysos and A Houses in Zeugma Ancient City? gave the opportunity of evaluating all the metal finds in a context. 110 metal finds which all are in a good shape were investigated in 12 topics but the metal finds which are not in good shape were not taken into account in this thesis.All the metal finds which were classified by their functions and stylistic features gave interesting outcomes about the social and cultural lives that lived in these houses. While the figurines found in Lararium are giving information about their religious lives, the metal finds which were classified as ?War Equipments? help to understand the professions of the people who lived in theses houses.