Sanatta yeni figürasyon olgusu ve yeni dışavurumcu resim anlayışı
The fact of new figuration in the art and perception of new expressionist painting
  1. Tez No: 320430
  2. Yazar: SEMİH ZEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezin temel amacı, sanatta Yeni Figürasyonun ortaya çıkışı, bunu hazırlayan sanat oluşumları, Yeni Dışavurumculuğa zemin hazırlayan Dışavurumcu sanatın, resimsel bağlamda oluşum süreçlerini ortaya koymaktır. İlk bölümde öncelikle Dışavurumcu Sanatın ortaya çıkışını, 1950 öncesindeki Amerika ve Avrupa'daki sanat oluşumlarını, sonraki bölümde ise Soyut Dışavurumculuk ve buna karşı gelişen Pop Art'tan başlayarak, Foto(Hiper) Gerçekçilik ve Yeni Gerçekçilik hareketleri ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise Yeni Dışavurumcu Sanatın Almanya, İtalya ve Amerika üçgenindeki öne çıkan sanatçıları, son bölümde de Postmodernizm ve resimde yeni dönem ile beraber Yeni Figürasyon ve Yeni Dışavurumcu Sanat'ın Türkiye'deki yansıması irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main idea of the thesis is to introduce arising of New Figuration in art, the formations which helped to the preparation of that stream, the origins of Expressionist Art that lays the groundwork for New Expressionism in the context of pictorial. In the first chapter, information about the origins of Expressionist Art and art formations in America and Europe before 1950 is explained, and then continues by Pop Art -which is rising against to Abstract Expressionism- with the Photo (Hyper) Realism and New Realism analysis. At the second chapter the New Expressionist artists of Germany, Italy and America are defined. And at the last chapter with Postmodernizm and the new era at painting, to explicate of the reflection of New Figuration and New Expressionist Art to the Turkish Art is intended.