Kavramsal sanat ve Türkiye'deki kavramsal sanat grup etkinlikleri
- Tez No: 32314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Resim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Kavramsal Sanat ve Türkiye'deki kavramsal sanat grup etkinlikleri tarihsel gelişim sürecine göre, çeşitli yönlerden incelenmiş ve bulgulanmıştır. Uluslararası düzeyde kavramsal sanatı hazırlayan etmenlerle bitikte, Türkiye'de bu anlayış doğrultusunda oluşan grupların etkinlikleri anlamlı bir dizgi içerisinde verilmeye çalışılmıştır. İlk olarak kavram sözcüğü üzerinde durulmuş, sanatçıların yapıtlarını üretmede, temel aldıkları kavramların ve bundan doğan sanat felsefelerinin açıklamaları yapılmıştır. Buna göre; bilim, teknoloji ve felsefedeki gelişmeye koşut olarak sanatta da gelişim ve değişimin gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Her türlü güçlüklere karşın 20. Yüzyıl sanatçısı duygu-düşünce ve sezgilerini, avand-garde bir biçimde ortaya koymayı sürdürecektir. Mısır piramitlerinden başlayarak 1915'e kadar sanatçılar; ürettikleri yapıtların, ortaya koydukları formların içeriğinde belli soyut kavramların, anlamların bulunmasını istemişlerdir. Bu anlamların dile getiriliş biçimi, kübizm, dada ve konstrüktivizmle tam olarak görünür hale gelmiştir. Bu sanat akımları kavramsal sanatın hazırlayıcıları ol muş; 1913'den sonra Marcel Duchamp'm Ready-Made olarak oluşturduğu düzenlemelerle birlikte, yoğun biçimde başlamıştır. 1960'lı yılların başında Avrupa'da Yeni Figürasyon, İngiltere ve Amerika'da Pop- Art, Op-Art, Almanya'da Yeni dışavurumcu sanat anlayışlarında mekân-nesne olgusu karşısında sanatçının egemenliği sözkonusu iken; sonraki yıllarda Minimal -Art ve Kav ramsal Sanat akımlarıyla bu egemenlik en üst düzeylere ulaşmıştır. Sanat; nesnel estetikten, geleneksellikten ve plâstik sanatlar kavramlarından uzaklaşarak farklı bir düşün sel temele oturmuştur. 1969'da“Davranışlar Biçime Dönüştüğünde”sergisi ile kavramsal sanat da bir sanat akımı olarak kabul edilmiş ve bu sergiyi A.B.D ile Avrupa'nın birçok kentlerinde açılan Uluslararası büyük sergiler izlemiştir. Bu sergilerde adı geçen sanatçılar Barry, Huebler, Kosuth, Konrad, Fischer, Wederer, Sol Lewitt, Buren ve Sarkis olmuşlardır. Evrensel düzlemde, kavramsal sanat olgusunu eylem ve çevresel sanat olarak baş latan (1955) Japon Gutai Grubu olmuştur. Yoshihara'nın kurduğu, Kanayama, Motona- ga, Mukai, Shimamoto, Shiraga, Tanaka'dan oluşan grup; etkinliklerini daha sonraki bi- ennallerde de yinelemişlerdir. Kavramsal sanat, uygulanış, biçimlerine göre türlere ayrılmıştır. Bunlardan Hap- pening'ler, bir şov gösteri, olay düzenleme olarak ortaya koyulmaktadır. Bu adı 1958'de iiAlan Kaprow vermiştir. Bu alanda yapıt veren sanatçlar Yves Klein, Jim Dine, Stuart Brisley olarak sıralanabilmektedir. Fluxus bir eylem sanatıdır. Sanatçının belli bir mekânda izleyiciye karşı yaptığı bir davranış biçimidir. George Maciunas ve John Cage Fluxus'un öncüleri olarak görülmektedir. Ayrıca Beuys'un da Fluxus çalışmaları bulunmaktadır. Aksiyonlar daha sonraları Performans adım almıştır ve bir gösteri sanatıdır. Beuys bu alanda da yapıtlar üretmiştir. Çevresel sanat atölye mekânlarının dışında doğaya müdahale ile başlamıştır. Arazi Sanatı (Land-Art), Toprak Sanatı (Earth- Art) Havasal Sanat (Aerial -Art) gibi çeşitli bulunmaktadır. Bu alanın en ünlü örneklerini CHRİSTO vermiştir. Süreç sanatı, nesneye karşı yeni bir tavır alarak kavramsal sanatın içerisinde farklı bir evre oluşturmuştur. Önde gelen sanatçları Morris, Serra, Hesse, Weiner ve Burn'dur. Yoksul Sanat (Arte-Povera) kullanılan gereçlerin yoksulluğundan kaynaklanmış tır. Bu akımın önde gele sanatçısı MARİO MERZ'dir. Sözcük Sanatında, sözcüklerin bir dizi halinde izleyiciye aktarımı sözkonusudur. Önde gelen sanatçıları Morris, Barry ve Kosuth'dur. Ensatalasy onlar kavramsal sanatın günümüzde ulaştığı boyuttur. Beuys bunun en ünlü Örneklerini vermiştir. Türkiye'de kavramsal sanatı 1965'lerden sonra Altan Gürman ve Sarkis Zabunyan başlatmıştır. 1977'den sonra Şükrü Aysan'ın önderliğinde grup etkinlikleriyle sürdürülmüştür. Bu gruplar tarihsel sıralamaya göre; İstanbul Sanat Bayramı kapsamında yedi kez düzenlenen“Yeni eğilimler Sergileri”, Sanat Tanımı Topluluğu“, 1984'ten sonra ”Öncü Türk Sanatından Bir Kesit“ sergileri ve ”ABCD" sergileri olarak görülmektedir. Sayılan bu grupları oluşturan ve kavramsal yapıt üreten sanatçılar Türk Sanatına; avangarde yapılan, öncü tavırları, özgürlükçü felsefeleriyle yeni boyutlar açmışlardır. Bu sanatçılar Aysan, Kiraz, Erkmen, Beykal, Dinç, Çekil, Baloğlu, Onur, Saray, Birsel olarak sıralanabilmektedir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, conceptual art and conceptual art group activities in Türkiye were examined and explained in different aspects in milestones of historical development. Together with factors preparing the conceptual art at the international level, the activities of the groups, established in parallel with this understanding were tried to be reflected in a logical order. Initially, it was dwelled on the word of concept, the concepts, applied in creating the works of the artists and artistic philosophy resulted in this concept were explained. That means, the realization of the development and modification in the art, in parallel with the development in science, technology and philosophy is unbearable. In spite of every kind of difficulty, artists of 20th century will proceed to introduce their feelings, thoughts and senses in a manner of avant-garde. Beginning from the Egyptian pyramid age until the year of 1915, the artists wanted to include meanings and definite abstract concepts in their works and forms. The introduction of these meanings has been revealed through cubism, dada and constructivism. These artistic trends became the sparks of the conceptual art and after 1913 together with the arrangements that Mr. Marcel Du champ formed as ready-made, it was started in a widespreaded manner. At the beginning of 1960's, while the sovereignty of artists was dominant against placeobject event in the art concept of the new extrovert in Germany, Pop-art/ Op-art in America and England and new figuration in Europe; in the following years, this sovereignty reached at the peak by the trends of Minimal- Art and Conceptual -Art. The art was placed in a different abstractive foundation by diverging from the concepts of plastic art, objective aesthetics and traditionalism.1 The conceptual art was also accepted as a current of art in 1969 by the exhibition, named“When Attitudes Become Form”and in many European cities. The artists involved in these exhibitions were Mr. Barry, Houber, Kosuth, Konrad, Fisher, Wederer, Sol Levitt, Buren and Sarkis. Japanese Gutai Group was the one, starting conceptual art in the universal level (1955). The group, established by Yoshihara and composed of Mr. Kanayama, Motoaga, Mukai, Shimamoto, Shiraga Tanaka have continued their activities in the following biennials. Conceptual art is divided into branches in terms of application ways. Happening's among them is described as an arrangement of a display, exhibition or event. Mr. Alan ivKaprow gave this name in 1958. The artists, creating works of art in this branch are Mr. Yves Klein, Jim Dine and Stuart Brisley. Fluxus is an art of action. It is a way of behaviour that the artist makes against spectator at a definite place. Mr. George Maciunas and John Cage are considered to be the leaders of the Fluxus. In addition, Fluxus works of Mr. Beuys exist as well. Actions was renamed as Performance later on, and is an art of display. Mr. Beuys also created works in this area. Environmental art started by intervention in the nature outside of the workshop. It has the branches of Land- Art, Earth- Art, Aerial- Art. The most famous examples of this area were given by Mr. Christo. Process Art composed a different phase in conceptual art as a new behaviour against the object. The leading artists of it are Mr. Morris, Serra, Hesse, Weiner and Burn. Povera Art was named after the poverty of the used tools. The leading artist of this current is Mr. Mario Merz. W^ord Art is that the words are transferred to the spectators in an order. The leading artists are Mr. Morris, Barry and Kosuth. Installations is the dimension that conceptual art has reached today. Mr. Beuys gave the most famous examples of this branch. In Turkey, Mr. Altan Gürman and Sarkis Zabunyan started the conceptual art after the year of 1965. It has been continued by group activities after 1977. These groups, in historical order, are“Yeni Eğilimler Sergileri”which has been arranged 7 times in the content of Istanbul Art Festival,“Sanat Tanımı Topluluğu”,“Öncü Türk Sanatından Bir Kesit”exhibitions after 1984, and“ABCD”exhibitions. The artists, creating conceptual works and composing above mentioned groups have opened new dimensions in the Turkish art by their avant-garde natures, leadership behaviours and independent philosophies. Theseartists can be listed as Mr. Aysan, Kiraz, Erken, Beykal, Dinç, Çekil, Baloğlu, Onur, Saray and Birsel.