İktisadi büyümeyi etkileyen dış dinamiklerin doğrusal olmayan analizi
The nonlineer analysis of external dynamics of economic growth
- Tez No: 320468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT LENGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küreselleşme kavramının ekonomik yaşantıyı etkiler hale gelmesiyle beraber iktisadi büyümeyi açıklayan dinamikler de değişmiştir. Dışa açıklık kavramı ve dış dinamikler, iktisadi büyümeyi açıklayan önemli değişkenler durumuna gelmiştir. 1980'li yıllardan itibaren, Türkiye ekonomisinde yaşanan yapısal değişimlerin iktisadi büyüme üzerinde yarattığı etkiler önemli bir araştırma konusu olmuştur.Bu çalışmada Türkiye'de iktisadi büyümeyi etkileyen dış dinamiklerin, doğrusal olmayan ilişkilere vurgu yapılarak araştırılması çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın birinci ve ikinci bölümde iktisadi büyüme, küreselleşme ve dış dinamiklerin kavramsal çerçevesi ortaya konmuştur.Türkiye ekonomisinin 1992-2011 yıllarını kapsayan döneminde, dış dinamiklerin iktisadi büyüme üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla; Yapısal VAR ve Markov-Switching VAR yöntemleri kullanılmıştır. Doğrusal VAR modeli için elde edilen etki- tepki analizi ve varyans ayrıştırması sonucunda, büyümedeki değişimin kaynağının uzun dönemde % 30'unun dış dinamikler tarafından açıklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Doğrusal olmayan MS- VAR modeli sonucunda da; büyümenin resesyon ve genişleme dönemlerinde dış dinamiklere ve dış şoklara farklı tepkiler verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAlong with the fact that the globalization concept has come to affect the economic life, dynamics that explain the economic growth have also changed. Openness and external dynamics have become the key variables that explain the economic growth. As from 1980s, the effects that structural changes created on the economic growth have been a significant research subject.The aim of this study is to research into the external dynamics that affect the economic growth in Turkey, emphasizing the nonlinear relations. In this context, the conceptual framework of globalization and external dynamics has been presented in the first and second parts of the study.In the period of Turkish Economy involving years between 1992 and 2011, the methods of Structural VAR and Markov-Switching VAR were made use of in order to indicate the effects of external dynamics on the economic growth. It was concluded from the impulse-response analysis and variance decomposition obtained for the Linear VAR model that 30% of the source of growth in the long term was explained by external dynamics; and from the non-linear MS-VAR model that the growth reacted differently against external dynamics and external shocks in recession and expansion periods.