Sapanca Gölü'nde Kızılkanat Balığı Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) nın Metazoan Parazitleri
Metazoan Parasıtes of Rudd Scardinius erythrophthalmus (Linnaeus, 1758) ın Lake Sapanca
  1. Tez No: 320555
  2. Yazar: UMUT ŞAFAK KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sapanca Gölünden toplam olarak 161 Scardinius erythrophthalmus bireyi ile, metazoan parazitlerinin teşhis edilmesi amacı ile Ekim 2009 ile Eylül 2010 tarihleri arasında aylık periyotlarla çalışıldı. Metazoan parazitler 152 (%94.4) bireyde kaydedildi ve 13 parazit türü bulundu; Dactylogyrus difformis, D. difformoides, D. sphyrna ve Paradiplozoon sp. (Monogenea), Posthodiplostomum cuticola-metacercariae, Diplostomum sp. - metacercariae, Tylodelphys clavata - metacercariae ve Clinostomum complanatum - metacercariae (Digenea), Neoergasilus japonicus, Lamproglena pulchella ve Argulus foliaceus (Crustacea), Piscicola geometra (Hirudinea) ve Glochidia larvası (Mollusca). D. difformis- D. difformoides (prevalens %77.0; ortalama yoğunluk 126.3; ortalama çokluk 97.2), L. pulchella (%73.3; 2.2; 1.6) ve P. cuticola (%57.8; 18.3; 10.5) metazoan parazit topluluğu elemanları içinde baskın parazit türleri olarak belirlendi. Prevalens ve ortalama yoğunluk değerlerinin, D. difformis-D. difformoides, N. japonicus ve Glochidia larvalarında mevsimler arasında belirgin farklılıklar gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
A total of 161 individuals of Scardinius erythrophthalmus were examined between October 2009 and September 2010 at monthly intervals for identification of their metazoan parasites. Metazoan parasites were recorded in 152 (94.4%) individuals and 13 parasite species were found; Dactylogyrus difformis, D. difformoides, D. sphyrna and Paradiplozoon sp. (Monogenea), Posthodiplostomum cuticola - metacercariae, Diplostomum sp .- metacercariae, Tylodelphys clavata - metacercariae and Clinostomum complanatum - metacercariae (Digenea), Neoergasilus japonicus, Lamproglena pulchella and Argulus foliaceus (Crustacea), Piscicola geometra (Hirudinea) and Glochidia larvae (Mollusca). Dominant species in the metazoan parasite component community were D. difformis-D. difformoides (prevalence 77.0%; mean intensity 126.3; mean abundance; 97.2), L. pulchella (73.3%; 2.2; 1.6) and P. cuticola (57.8%; 18.3; 10.5). Distinctive seasonal differences were observed for prevalence and mean intensity values of D. difformis-D. difformoides, N. japonicus and Glochidia larvae.