Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'e Dayanıklı Solanum peruvianum ve Lycopersicon esculentum melezlerinde embriyo kurtarma tekniklerinin iyileştirilmesi
Improvement of embryo rescue techniques in hybrids between Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis resistant Solanum peruvianum and Lycopersicon esculentum
- Tez No: 320628
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Projede gerçekleştirilen embriyo kurtarma çalışmalarıyla, L. esculentum ile Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'e dayanıklı L. peruvianum'un LA 2157 aksesyonunun arasında bir adet melez bitki elde edilmesi başarılmıştır. Elde edilen türler arası melezin doğrulaması SCAR markırlarıyla yapılmıştır. Çalışmada katı modifiye MS bazal besi ortamının, sıvı modifiye MS bazal besi ortamına kıyasla embriyoların büyümesi için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, bahar aylarında yapılan melezleme ve embriyo kurtarma çalışmaları, kış aylarına göre, L. esculentum × L. peruvianum melezi elde etme şansını önemli ölçüde arttırmıştır. Çalışmada embriyonun, tohum kabuğundan çıkarılmadan chalazal bölgesine kesik atılıp besi eriyiğine ekilmesinin çok da başarılı bir yöntem olmadığı anlaşılmıştır. Melez bitkinin anne ebeveyni olan L. esculentum'a ait 15 hat içerisinden en çok 1B hattının bitkicik oluşturduğu dikkat çekmiştir. Bu da onun L. peruvianum ile daha iyi uyuştuğunun bir göstergesidir. Bu çalışma sonuçlarına göre, L. peruvianum ile daha başarılı melez oluşturabilen bir L. esculentum ebeveyn hattının tespit edilmiş olması, gelecekte yapılacak L. esculentum × L. peruvianum melezlerindeki başarıyı büyük ölçüde arttıracak nitelikte bir bilgidir.
Özet (Çeviri)
Embryo rescue techniques were applied in this project, and one hybrid was successfully obtained between Lycopersicon esculentum and the LA 2157 accession of Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis resistant Solanum peruvianum. The verification of the inerspecific hybrid was done using SCAR markers. It was concluded that the solid modified MS basal medium was much more successful for embryo growth as compared to liquid modified MS basal medium. Hence, hybridizations and subsequent embryo rescues done in spring time have proven to be much more successful in obtaining L. esculentum × L. peruvianum hybrids as compared to winter time. A small cut in the chalazal region of the seed without extracting the embryo from the seed coat was not proven to be a successful procedure. Studies showed that the line 1B, the mother plant of the hybrid produced most of the embryos and plantlets out of 15 L. esculentum lines, which is outlining its compatibility with L. peruvianum. Having found a better L. esculentum parent line for L. peruvianum, is an important information for success in coming L. esculentum × L. peruvianum hybridizations.