Sultanı çekirdeksiz üzümlerinin kükürtlenerek kurutulmasında farklı kükürtleme uygulamalarının kuru üzüm randımanı ve kalitesi üzerinde araştırmalar
Researh of effect on yield and quality of sultana grape which is applied to different sulphur treatments
  1. Tez No: 320629
  2. Yazar: ÖZLEM BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm üretimi ve ihracatında dünya lideridir. Gıda endüstrisinde ekmek, kek ve pasta sanayisinde açık sarı renkli kuru üzüm talebi gittikçe artmaktadır. Bu çalışmada, yaş üzümün kükürtlenerek kurutulmasında optimum koşulların, kalite kriterlerinin, en düşük kalıntı değerinin saptaması ve bu tip üretimin pratiğe geçirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidinin bandırma eriğine bandırılmış ve bandırılmamış tiplerinin SO2 ve Na2S2O5 olmak üzere gaz ve sıvı formda kükürt kaynaklarından, kükürt uygulamaları yapılmıştır. SO2 3,5 ve 8 saat süresince, Na2S2O5 10,20 ve 30 dakika bandırılarak uygulanmıştır. Ayrıca elde edilen kuru üzümler, 12 ay oyunca depolanarak kükürt miktarı ve kalite kriterlerinde meydana gelen değişiklikler tespit edilmiştir. Kuru üzümlerde tane eni, tane boyu, 100 tane ağırlığı, randıman, SÇKM, TA, pH, renk (chroma ve hue) ve kükürt miktarı tespit edilmiştir. Yaş üzümlerin bandırıldıktan sonra gaz formunda 3 saat boyunca SO2 uygulanması en başarılı uygulama olmuştur.
Özet (Çeviri)
The world leader in the manufacture and export of seedless raisins Turkey. Food industry, bread, cake and pastry industry is increasing demand for light yellow raisins. In this study, the optimum conditions for drying wet grapes kükürtlenerek, quality criteria, and this type of detection is the lowest residual value of production is to be practical. Sultana seedless grape varieties dipped in plum dip research and bandırılmamış types of SO2 and sulfur Na2S2O5 sources, including gas and liquid form, sulfur, have been conducted. SO2 3.5 and 8 hours, and 30 minutes for about 10.20 Na2S2O5 was used. In addition, raisins obtained, the quantity and quality criteria for sulfur stored in 12-month changes in pacing have been identified. Dried grapes grain width, grain size, 100-grain weight, yield, TSS, TA, pH, color (chroma and hue) and the sulfur content was determined. Age of grapes after waiting for 3 hours in the form of gas, the implementation of SO2 has been the most successful application.