Çelik levha ve CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin eğilme davranışlarının araştırılması
Flexural behavior of reinforced concrete beams strengthened by CFRP sheets and steel plates.
  1. Tez No: 320644
  2. Yazar: AYBİKE ÖZYÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada çelik levha ve CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin eğilme davranışları araştırılmış ve bu iki güçlendirme yöntemi sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bunun için 7 adet 25x15x150 cm. boyutlarında C25 beton dayanımını sağlayan kiriş üretilmiştir.Kirişlerde 2?14 çekme donatısı, 2?12 basınç donatısı ve ?8/100 mm. aralıklarla kesme donatısı kullanılmıştır Yedi kirişten biri referans kirişi olarak seçilmiş ve hiçbir güçlendirme işlemine tabi tutulmamıştır. Diğer altı kiriş ise iki gruba ayrılmış ve ilk gruptaki üç kiriş eğilme bölgelerinden çelik levha takviyesi ile; ikinci gruptaki üç kiriş ise eğilme bölgelerinden CFRP takviyesi ile güçlendirilme işlemine tabi tutulmuştur.Betonarme kirişler aynı koşullarda deneye tabi tutulmuş, çıkan sonuçlara göre kirişlerin deplasman - yer değiştirme grafikleri birbirleriyle karşılaştırılmış, enerji tüketme kapasiteleri kıyaslanmıştır.Deneylerden elde edilen sonuçlara göre güçlendirme işleminin kirişlerde dayanımı arttırdığı görülmüştür. CFRP ile güçlendirme çelik levha ile güçlendirmeye nazaran daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Project carried out experimentally and theoretically. Seven RC beam specimens having the same dimensions and reinforcement details were tested. The first specimen was a control beam, and the other six beams were strengthened with different strengthening techniques. Three of them strengthened with different steel plate configurations and the other three beams strengthened by using CFRP sheets.These six retrofitted RC beams were tested in the same conditions as reference beam and contribution of the strengthening techniques on load-carrying capacity was investigated.According to the results obtained from experiments, it was observed that strengthening of beams increases beams' strength. It was observed to prefer CFRP sheets examined by its success in enhancing resistance of beams.