Mathematical modelling of excitable dynamics, wave propagation and signal transmission of cell assemblages within the cardiac muscle
Kalp kasındaki hücre topluluklarında uyarılabilir dinamiklerin, dalga yayılımının ve sinyal iletiminin matematiksel modellenmesi
- Tez No: 320659
- Danışmanlar: PROF. DR. BENO KURYEL, PROF. DR. IGOR SCHREIBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, uyarılabilir ve salınımlı özellikleriyle nitelendirilen sistemlerin temsilcisi olarak kalp dokusu incelenmiştir.Kalp kası araştırmalarının en önemli ilgi alanlarından biri, patolojiksel durumların kalp yetmezliğine nasıl yol açtığını anlamaktır. Bunlar değişik türdeki kalp ritim bozukluklarını, iskemi ve diğer kalp rahatsızlıklarını içerir. Hücreler arasında bulunan bağlantı boşluklarının azalmasının kalp bozukluklarına neden olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, hücreler arası bağlantı boşluklarının fonksiyonu ve bunun aksiyon potansiyeli üzerine olan etkisini açıklamak için çalışmalar yapılmıştır.Aksiyon potansiyelinin kalp dokusunda nasıl yayıldığını daha iyi anlamak için Beeler-Reuter modeli kullanılarak üç temel simülasyon gerçekleştirilmiştir. Birinci durumda, model izole edilmiş bir hücrenin dinamiği anlaşılmak için kurulmuştur. İkinci durumda, izole edilmiş iki hücre bağlantılandırılır ve hücreler arası bağlantı aralıklarının hücreler arası iletişim üzerine olan etkisi simülasyonlarla anlamaya çalışılır. Üçüncü durumda, 100 x 50 sayıda hücre kullanarak aksiyon potansiyelinin iki boyutlu düzlemde, özgün yapıya sahip kalbin üç farklı kısmı kullanılarak simülasyonlar tamamlanmıştır. Bu kısımlar; sinoatrial nod, sol ventrikül ve crista terminalistir.
Özet (Çeviri)
For the purpose of this work, a representative of tissues characterized by excitability and oscillatory behavior, namely the cardiac tissue, was studied.One of the main interests of a cardiac muscle research is to understand, how pathological conditions leading to heart failure are invoked. These include different types of arrhythmias, ischemia and other heart disorders. It has been found that these disorders are accompanied by a reduced number of gap junctions. Therefore much effort is being spent to clarify the function of gap junctions and their influence on action potential propagation.In order to better understand how action potential is being propagated in cardiac tissue, three branches of core simulations were carried out using a Beeler-Reuter model. In the first case, the model was constructed to understand single cell dynamics. In the second case, two coupled cells were used to have an intuition about how coupling term intensity depends on number of gap junctions between cells. During these simulations, it was found that both coupling strength and cell position greatly influence action potential propagation. In the third case, simulations of action potential propagation in a 2D cellular network using 100 x 50 cells were carried out. These 2D networks were structurally modified to represent three different parts of cardiac tissue, namely sinoatrial node, left ventricle and crista terminalis.