Yersel lazer tarama teknolojisi ve kültürel mirasın korunması uygulamasında tarihi Gölyazı Kilisesi örneği
Durring the application of terrestrial laser scanning technology and cultural heritage example of historical Golyazi Church
  1. Tez No: 320692
  2. Yazar: MEHMET ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde mimari dökümantasyon ve kültürel mirasın korunması çalışmalarında optik görüntülerin yanı sıra yeni bir ölçme ve modelleme yöntemi olan yersel lazer tarama teknolojisi de kullanılmaya başlanmıştır.Bu tezin genelinde, yersel lazer tarayıcılar üzerine yapılan araştırmalardan, yersel lazer tarama teknolojisinden, ölçme işlemlerinden, 3 boyutlu verilerin değerlendirilmesi için kullanılan yazılımlar da, yersel lazer tarama teknolojisinde hata kaynaklarından ve tarayıcıların kullanım alanlarından bahsedilmiştir. Uygulama Gölyazı Kilise'sinde gerçekleştirilmiş ve tarayıcı olarak uçuş zamanlı ölçme prensibi ile çalışan Leica'nın Scanstation 2 model cihazı kullanılmıştır. Tarama sonucu elde edilen nokta bulutu Cyclone yazılımı ile modellenmiştir. Sonraki aşamada ise model üzerindeki hatalar düzeltilmiştir. Son olarak bu model internet ortamına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, terrestrial laser scanning and 3D modelling technology have been widely used in architectural documantation and cultural heritage studies besides the technique of optical imaging.In the first of this thesis, state of the art and technological aspects of the terrestrial laser scanner are discussed. Then, the surveying procedure of the terrestrial laser scanning, the post procesing software addressed. The error sources of the sensor and the application areas are addressed. Detailed studies about the topics are given. A practical study has been performed in Gölyazı Church using Leica?s ScanStation 2 which is based on the flight-time measurement technique. Point cloud data was modeled by the Cyclone software. At the next stage, errors were corrected on the 3D model. Finally, this 3D model was transferred on the internet.