Characterizing deformation of İstanbul wall by geodetic terrestrial laser scanner
Yersel lazer tarama tekniği ile İstanbul kara surlarının deformasyonunun belirlenmesi
  1. Tez No: 634983
  2. Yazar: MARYNA BATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZENER, DOÇ. HÜSEYİN ONUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarihi yapılar, uygarlıkların ayrılmaz bir parçası olup, kültürel mirasın nesiden nesile aktarılmasında önemli rol oynamaktadır. Türkiye, medeniyetlerin beşiği olması nedeni ile sınırları içinde bir çok önemli ve değerli tarihi yapıyı içinde barındırmaktadır. Bu eserler zaman içinde çeşitli nedeni ile deformasyona uğramaktadır. Klasik jeodezik ölçme teknikleri, yapıların genel davranışlarını deformasyon belirlemede yıllardır başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte jeodezik ölçme aletleri yerini güncel jeodezik aletlere bırakmıştır. Yersel lazer tarama teknolojisi, temel olarak hedef yüzeyinden X, Y, Z koordinatlarınıtemsil eden yüksek yoğunluklu nokta bulutu elde edilmesi üzerine çalışmaktadır. Bu tez çalışmasında, 1600 yıllık tarihsel geçmişe sahip olan Istanbul surlarının kara bölümü seçilmiştir. Kara surları üzerinde yer alan ve ön yüzeyinde derin çatlaklar bulunan 2 farklı burç çalışmanın ana motivasyonudur. Tez çalışması sırasında ayrıca Istanbul-Silivri'de orta büyüklükte bir deprem meydana gelmiştir. Çalışma bölgesindende gerçekleştirilen gözlemler bu sebeple deprem öncesi ve deprem sonrası olarak ayrılmıştır. Ölçmelerden elde edilen veriler Cloud to Cloud deformasyon analizi algoritması kullanılarak Cyclone 3 DR yazılımında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yersel lazer tarama teknolojisi tarihi yapılarda zaman içinde meydana gelen deformasyonları yüksek kapasiteli nokta bulutları sayesinde tespit edebildiği düşünülmektedir. Karşılaştırılan nokta bulutu verilerinden elde edilen deformasyon haritaları, mevcut deformasyonları ve ilerde zarar görebilecek belirli bölgeleri göstererek yapılar hakkında değerli yapısal bilgiler içermektedir. Bu çalışmanın hem deformasyon çalışmaları hem de kültürel mirasın korunması konularında literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Historical buildings are an integral element of human civilization and they play a big part in cultural heritages for the descendants. Turkey, as being the cradle of civilizations, hosts very important and valuable structures. These structures are exposed to deformations for various reasons. Classical geodetic monitoring is a key approach for years to detect the deformation behaviors of structures. However, with the advanced technology, modern geodetic instruments replaced the classical geodetic instruments. Terrestrial Laser Scanner is built on the approach of acquiring a high-density point clouds, which represents X, Y, Z coordinates of the reflective surface. The case of Istanbul Land Walls has been chosen for this study due to its ~1600 years of historical value. In particular, two different towers of Land Walls having huge cracks on the front side of both structures is the motivation of this study. During this study, it happened an earthquake in Silivri offshore with the local magnitude (ML) of 5.8. Thus, there are 2 observations before and after the earthquake. In total, three independent measurements are made. Data obtained from scanning were compared in Cyclone 3DR software using Cloud-to-Cloud method of deformation analysis. Geometries of structures are defined with outputs found by point clouds; deformation progresses are scrutinized, and three-dimensional models are constituted. In conclusion, Terrestrial Laser Scanning technology is convenient to detect the deformations of historical structures with high capacity point clouds. The deformation maps obtained from comparing the point cloud data give a good structural information about the object by showing the current deformations and highlighting zones with possible future damage. It is thought that this study may provide a significant contribution to literature about not only protecting cultural heritage but also deformation studies.