Kaynaklı bir HSLA-100 plakasındaki çatlak analizi
Crack analysis of a welded HSLA-100 steel plate
  1. Tez No: 320697
  2. Yazar: ELİF KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YETMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmada üç farklı kalınlıkta dokuz adet kaynaklı HSLA-100 plakaları üzerinde çalışılmıştır. İlk olarak numunelere freze ile kesikler açılmış ve kaynaklanmıştır. İkinci olarak kaynaklı plakaların merkezinde çatlaklar oluşturulmuştur. Üçüncü olarak plakalar, üç farklı hızda çekme deneyine tabi tutulmuş, üzerlerindeki gerilme ve gerinim analizleri sonlu elemanlar teknikleri ve strain gaugeler ile yapılmıştır. Daha sonra plakalar ANSYS ve MARC nümerik analiz programlarında modellenmiş, sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak elde edilen nümerik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Nine HSLA-100 steel plates with three different thicknesses are considered. First, all specimens are cut and welded. Second, central cracks are prepared on the plates mechanically. Third, plates with different thicknesses are loaded under uniform axial tension according to three different loading rates. For the numerical and experimental points of view, stress and/or strain analyses are completed by using both finite element and strain gage measurement techniques. For this purpose, then, plates are modeled as a simplified and powerful finite element model regarding to general purpose finite element codes, namely ANSYS and MARC. Finally, the numerical and experimental results are compared and discussed.