AEG & peter behrens: Symbolism in the first corporate identity
AEG ve peter behrens: İlk kurumsal kimlik tasarımında sembolizm
  1. Tez No: 320730
  2. Yazar: UYGAR BOZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM YÜCEL, PROF. DR. HİLDE HEYNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bazı tarihçiler ve uzmanlar Peter Behrens'in AEG için yaptığı tasarımları ilk kurumsal kimlik örneği olarak göstermektedir. Fakat Behrens'in tasarımlarının ilk kurumsal kimlik örneğini oluşturacak bir dil bütünlüğüne sahip olup olmadığı derinlemesine tartışılmamıştır. Diğer bir grup ise Peter Behrens'in AEG firması için tasarladıklarını sadece işlevselciliğin ve makine estetiğinin bir yansıması olarak adlandırmaktadır. Bu tez önerisi literatürdeki boşluğu doldurmak üzere Peter Behrens'in AEG için tasarladıklarına kurumsal kimlik perspektifinden bakmaktadır. Bu tezdeki tartışma aynı zamanda Behrens'in tasarımlarında işlevselciliğin yanı sıra kullanılan sembolleri açığa çıkararak literatürde pek çok tarihçinin yaptığı yanlış okumayı gidermeyi hedeflemiştir.Bu tezdeki tartışma için Peter Behrens ve çağdaşlarının yazılı metinlerinin incelenmesinin yanı sıra Offenbach'taki Klingspor, Darmstadt'taki Mathildenhöhe ve Berlin'deki Teknik Müzede arşiv çalışmaları yapılmıştır. Bu kaynaklardan toplanan veriler mimarlıkla edebiyat ve yine mimarlıkla bilimsel yönetim ilkeleri arasında iki farklı karşılaştırmalı çalışma ile tartışılmıştır. Bu çalışmalarla bilimsel yönetim ilkelerinin ve edebiyatın yirminci yüzyıl dönümündeki Alman mimarlığına olan yansımaları incelenmiştir.Sonuç olarak Peter Behrens'in AEG için tasarımlarının ortak bir dil oluşturarak ilk kurumsal kimlik olarak adlandırılabileceği öne sürülmüştür. Behrens'in tasarımlarında endüstrileşme ile gelen bilimsel yönetim tekniklerinin ve makine estetiğinin yansımalarının bulunduğu fakat bunların tek başına belirleyici olmadığı savlanmıştır. Bu tez o dönemde kullanılan sembolleri anlamadan, Behrens'in tasarımlarının tam anlamıyla kavranamayacağı sonucuna varmıştır. Bu sayede, bu çalışmanın yeni bir modern mimarlık okuması yaparak modern mimarlığı algılayışımızdaki bazı genellemelere engel olabileceği ve hatta modern mimarlıkta sembolizm tartışmalarını da başlatabileceği umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Some historians called Peter Behrens' designs for AEG as first corporate identity design without a detailed analysis. Another group of the historians claimed that his works for AEG were shaped by only function or machine-aesthetic. Even some of these historians saw Behrens' works as inceptors of functionalism or rationalism in modern architecture. This thesis attempts to fill the gap in literature by analyzing Behrens' works for AEG in order to understand whether his designs formed a corporate identity or not. In order to show the shortcomings of such readings, the thesis explores the symbols that were used in the designs of Behrens, even in his most-functionalist design-works.The discussion was carried out through analysis of Behrens? and his contemporaries? written and design works, with materials available in Klingspor, Mathildenhöhe and TechnikMuseum Berlin Archives. This analysis is done through a review of scientific management techniques and their reflections in architectural culture and by parallel readings of literature and architecture in Germany at the turn of the century.As the discussion of the thesis pointed out, Peter Behrens' designs for AEG can be called as first corporate identity design since they have a consistent design vocabulary. While designing for AEG Behrens used scientific management and mass-production techniques in his designs. However these were not the only forces that shaped his design-work. One can see the vestiges of the symbols in his works that are coming from literature and antiquity. The thesis argues that it is not possible to fully understand the architecture of Behrens without understanding symbols. The thesis hopes to make a new reading of modern architecture from a different point of view, which includes a discussion on symbolism in modern architecture, avoiding oversimplification and reductionism present in readings with functionalist focus.