Ray: A profile-based approach for homology matching of tandem-ms spectra to sequence databases
Ray: Dizi veritabanlarında tandem ms spektraların homolji eşleşmesini sağlamak amacı ile profile dayalı yaklaşım
  1. Tez No: 320731
  2. Yazar: ŞULE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JENS ALLMER, DOÇ. DR. BİLGE KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kütle spektrometresi, proteinleri tanımlamak ve miktarını belirmede Proteomiks'te sıkça kullanılan bir araçtır. Birkaç saat içinde, binlerce spektra elde etmek mümkündür. Bilişimsel yöntemler, böylesi yüksek verimliğe sahip çalışmalar hakkında bilgi alınmasını sağlar. Temel olarak iki strateji mevcuttur: veritabanı araması ve de novo sekanslama. Çoğu araştırmacının ilk tercihi veri tabanı aramasıdır; fakat proteindeki en ufak değişiklik bile tanımlanmayı engeller. Böylesi durumlarda, de novo sekanslama kullanılabilir. Fakat, bu yaklaşım spektral kaliteye oldukça bağlı olup, bütün dizi tahminlerini elde etmek oldukça zordur. Veritabanı aramalarına esneklik vermesi amacı ile, peptit dizi etiketleri (PDE) kullanılabilir. PDE belirli kütle bilgisini içeren kısa amino asit dizisidir, fakat hassas PDE'leri elde etmek hala güçtür. Bu nedenle, eğer veritabanında dizi bulunmuyorsa, homoloji aramaları yararlı olabilir. Günümüzde, bazı homoloji arama algoritmaları bulunmaktadır, MS-BLAST, MS-Shotgun, FASTS gibi. Fakat bunlar varolan algoritmaların değiştirilmiş halleridir, mesela BLAST kütle spektrometrik verisine göre modifiye edilmiş ve MS-BLAST adı verilmiştir. Ayrıca, bu algoritmalar, hala kısıtlamaları bulunan de novo sekanslama algoritmalarına dayalı çalışmaktadır. Homoloji aramalarının kapsamını genişletmek amacı ile yeni algoritmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, sekans profiline dayalı yeni bir yaklaşıma uygulanmıştır. Sekans profili, verilen MS/MS spektrumunda yer alan olası tüm amino asitlerin frekansını içeren bir tablodur. Elde edilen bu profiller sonra veritabanındaki dizilerle hizalanır. Profiller, PDE'lerden daha spesifiktirler ve öncül iyon kütlesine yada enzim bilgisine dair herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır
Özet (Çeviri)
Mass spectrometry is a tool that is commonly used in proteomics to identify and quantify proteins. Thousands of spectra can be obtained in just few hours. Computational methods enable the analysis of high-throughput studies. There are mainly two strategies: database search and de novo sequencing. Most of the researchers prefer database search as a first choice but any slight changes on protein can prevent identification. In such cases, de novo sequencing can be used. However, this approach highly depends on spectral quality and it is difficult to achieve predictions with full length sequence. Peptide sequence tags (PST) allows some flexibility on database searches. A PST is a short amino acid sequence with certain mass information but obtaining accurate PST is still arduous. In case a sequence is missing in database, homology searches can be useful. There are some homology search algorithms such as MS-BLAST, MS-Shotgun, FASTS. But, they are altered versions of existing algorithms, for example BLAST has been modified for mass spectrometric data and became MS-BLAST. Besides, they are usually coupled with de novo sequencing which still possess limitations. Therefore, there is a need for novel algorithms in order to increase the scope of homology searches. For this purpose, a novel approach that is based on sequence profiles has been implemented. A sequence profile is like a table that contains frequencies of all possible amino acids on a given MS/MS spectrum. Then, they are aligned to sequences in database. Profiles are more specific than PSTs and the requirement for precursor mass restrictions or enzyme information can be removed