Order based labeling scheme for dynamic XML (Extensible Markup Language) query processing
Genişletilebilir işaretleme dilinde(XML)sorgu işlemi için seviye tabanlı etiketleme yaklaşımı
  1. Tez No: 320745
  2. Yazar: BEAKAL GIZACHEW ASSEFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüz uygulamalarınca üretilen XML verisinin çoğalması, yüksek başarımlı ve sağlam XML veritabanlarına olan gereksinimi arttırmıştır. İlişkisel veritabanlarındaki indeksleme gibi, XML etiketleme de XML sorgulamanın anahtar bileşenidir. XML ağacının düğümlerinin her biri için düğümler arasındaki ilişkileri ifade edebilen ayrı etiketler oluşturmak zorlukları olan problemdir. Önceleri, etiketleme yaklaşımları kısa etiketler üretebildiği halde devingen ortamlarda yeniden etiket oluşturmak gerektirdiğinden düşük başarım göstermekteydiler. Devingen ortamları destekleyen etiketleme yaklaşımları ise uzun etiketler ve üretim karmaşıklığı nedeniyle zayıf başarım gösterebilmektedirler.Bu tezde, devingen, basit ve kısa olduğu halde tüm düğümler arası ilşkileri ifade eden tek etiketler üretebilen OrderBased etiketleme yaklaşımı sunulmaktadır. Bir dizi başarım değerlendirme testi, bu yaklaşımın etiketleme, sorgulama ve güncelleme de kayda değer sonuçları en iyi etiket uzunluğu ile verebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Need for robust and high performance XML database systems increased due to growing XML data produced by today?s applications. Like indexes in relational databases, XML labeling is the key to XML querying. Assigning unique labels to nodes of a dynamic XML tree in which the labels encode all structural relationships between the nodes is a challenging problem. Early labeling schemes designed for static XML document generate short labels; however, their performance degrades in update intensive environments due to the need for relabeling. On the other hand, dynamic labeling schemes achieve dynamicity at the cost of large label size or complexity which results in poor query performance.This thesis presents OrderBased labeling scheme which is dynamic, simple and compact yet able to identify structural relationships among nodes. A set of performance tests show promising labeling, querying, update performance and optimum label size.