Peroksidaz gen markırları kullanılarak bazı karpuz çeşitlerinde genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of genetic diversity in some watermelon cultivars using peroxidase gene markers
  1. Tez No: 320826
  2. Yazar: NECİP ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL AKBULUT, DOÇ. DR. OSMAN GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye dünyada ikinci büyük karpuz üreticisidir, farklı bölgelerinde kayda değer miktarda yerel çeşitler ve ekotipler mevcuttur. Bu çalışma da, Çeltik genomundan geliştirilen 12 spesifik peroksidaz gen (POX) primeri 259 karpuz hattında peroksidaz gen polimorfizmini (POGP) belirlemek için kullanılmıştır. UPGMA metodu kullanılarak yapılan kümeleme analizleri sonucu karpuz genotiplerinin türler bazında gruplandığı, grupların oluşmasında coğrafi orijinlerinin etkili olmadığı belirlenmiştir. Temel bileşenler analizi (PCA) ile de benzer sonuçlar elde edilmiştir. Genotipler arasında genetik varyasyon bakımından 3 ayrı küme belirlenmiştir. Moleküler Varyans Analizi (AMOVA) ile coğrafi gruplar arasında %38.56, grup içinde populasyonlar arasında %7.39, populasyonlar içinde %54.06 varyasyon oranı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is the second largest producer of watermelon and considerable number of local cultivars and ecotypes exist in different regions. Twelve peroxidase gene (POX) specific primers developed from rice genome were used to detect peroxidase gene polymorphism (POGP) in 259 watermelon lines. Cluster analysis indicated a species based clustering and geographical origin of the genotypes was not found to be significant in clustering. Principle component analysis (PCA) revealed similar results and created three different clusters. First three Eigen value was calculated to be 58.1 which explains the 58% of the total variation. Analysis of molecular variance (AMOVA) indicated 38.56 % variation among the groups, 7.39% variation between population and within the groups, and 54% variation within the population. Genetic polymorphism rate was found to be considerably high in the genotypes studied (98.2%). High linkage disequilibrium was determined in second population composed of diverse genotypes and high linkage was observed between markers. Linkage disequilibrium was low in other three populations containing genetically close genotypes. Considering the level of polymorphisms obtained in this study we can conclude that POGP markers could be usefull to evaluate genetic variation and evolutionary relationships in watermelon genotypes.