Bitkisel kaynaklı karotenoidlerin (kırmızıbiber, ham hurma yağı, havuç) japon balığının pigmentasyonu ve büyümesi üzerine etkileri
Plant-derived carotenoids (red pepper, crude palm oil, carrot) effects on growth and pigmentation of goldfish
- Tez No: 320865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Japon Balığının (Carassius auratus) rasyonlarına ilave edilebilecek sentetik renklendirici (astaxhantin-zeaksantin) ve çeşitli bitkisel kaynaklı karotenoidlerin (Kırmızıbiber, Ham Hurma Yağı, Havuç) Japon balığının pigmentasyonu ve büyümeleri üzerine etkilerini araştırılmıştır.Bu amaçla, NKU Zootekni Anabilim Dalı Laboratuarında kurulan çalışmada toplam boyları ortalama 4,91 cm, ortalama ağırlıkları 2.202 g ve ortalama karotenoid miktarları 22.104 µg/g olan 504 adet japon balıkları (carassius auratus) 110 litrelik 21 akvaryuma stoklanmıştır.Japon balıklarının 7 farklı yemleme rejimi uygulanarak beslenmeleri sonucunda elde edilen çeşitli büyüme parametreleri(Ortalama Canlı Ağırlık, Bireysel Canlı Ağırlık Artışı, Canlı Ağırlıkça Büyüme, Spesifik Büyüme Oranı, Yaşama Oranı ve Yem Değerlendirme Oranı) araştırma sonunda kullanılarak ilgili veriler diğer araştırma bulguları ile karşılaştırılmıştır.Deneme sonunda K0 grubunda 3,640 g, K1 grubunda 4,143 g, KB1 grubunda 3,720 g, KB2 grubunda 3,630 g, HHY1 grubunda 4,105 g, HHY2 grubunda 4,395 g, H grubunda 3,548 g ortalama canlı ağırlık ve karotenoid miktarları K0 grubunda 26,880 µg/g, K1 grubunda 40,840 µg/g, KB1 grubunda 33,760 µg/g, KB2 grubunda 37,080 µg/g, HHY1 grubunda 34,640 µg/g, HHY2 grubunda 39,740 µg/g ve H grubunda 30,187 µg/g olarak bulunmuştur.Araştırmamızda, pigmentasyon bakımından istatiksel olarak K1 ile HHY2 ve KB1 ile HHY1 grupları arasında fark önemsiz bulunurken diğer gruplar H, K0, KB2 ile K1-HHY2 ve KB1-HHY1 arasındaki farklar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p 0,01).
Özet (Çeviri)
In this study, goldfish (carrassius auratus) can bu added to the rations of synthetic colorants (astaxhantin-zeaksantin), various plant-derived carotenoids (red pepper, CPO and carrot) investigated the effects on growth and pigmentation of goldfish.Fort this purpose, established NKU Department of Animal Science Laboratory, stocked the average length of 4.91 cm, mean weight 2.202 g and the average amount of carotenoid 22.104 µg/g of 504 pieces of goldfish 110 liter in 21 aquariumAs a result of applying the feding of goldfish obtained from seven different feding regime, variousgrowth parameters (average live weight, individual live, weight gain, live weigth growth, specific growth rate, survival rate and feed conversion ratio) using the data on the end of the research compared with other research findings.At the end of the experiment K0 3.640 g, K1 4.143 g, KB1 3.720 g, KB2 3.630 g, HHY1 4.105 g, HHY2 4.395 g, H 3.548 g average live weigth and carotenoids amounts of K0 26.880 µg/g, K1 40.840 µg/g, KB1 33.760 µg/g, KB2 37.080 µg/g, HHY1 34.640 µg/g, HHY2 39.740 µg/g, H 30.187 µg/g respectively.In our research, in terms of pigmentation, with K1 statistically in significant difference between the groups of HHY1, HHY2 and KB1, but between the other groups with H, K0, K1-HHY2 with KB2 and KB1-HHY1 were statistically significant differences (p