Kilis ili atmosferinde bazı mikrofungus sporlarının yıllık dağılımı ve meteorolojik parametrelerin dağılıma etkisi
Annual distribution of some fungal microspores in the atmosphere of Kilis and the effects of meteorological parameters on the distribution
  1. Tez No: 320909
  2. Yazar: FERUDUN KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM İMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mantar sporları yılın tamamında atmosferde bulunmaları ve sahip oldukları farklı büyüklük ve şekilleri nedeniyle atmosferdeki en önemli canlı gruplarından birini oluşturmaktadırlar. Atmosferdeki mantar sporu konsantrasyonunun tespiti duyarlı bireylerin korunması ve tedavisi için önem arz etmektedir.Kilis ili atmosferinde Mart 2011?Şubat 2012 tarihleri arasında gravimetrik esasa göre çalışan Durham spor tuzağı kullanılarak yürütülen çalışmada örnekler Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Karataş yerleşkesinden elde edilmiştir. Haftalık preparatların taranmasıyla mikrofungus sporları cins düzeyinde olası tanımlamaları yapılmış ve birim alana düşen spor konsantrasyonları aylık, yıllık ve mevsimsel olarak belirlenmiştir.Bir yıllık sürede 35 taksona ait toplam 7520 mantar sporu saptanmıştır. Fungus sporlarının yoğunluğunun meteorolojik parametreler ile ilişkisi değerlendirilmiştir. En düşük spor konsantrasyonu Ocak ayında görülürken en yüksek spor konsantrasyonu Haziran ayında saptanmıştır. Kilis atmosferinde başlıca Cladosporium (%27), Alternaria (%14,8), Ustilago (%5,5), Torula (%4,6) ve Stemphylium (%4) sporları saptanmıştır. Mikrofungus sporlarının mevsimsel dağılımı ise %51,4 oranında yaz, % 22,8 sonbahar, %18,9 ilkbahar ve %7 oranında kış olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fungal spores constitute one of the most significant living groups due to their presence in the atmosphere for whole year, their different sizes and shapes. For this reason, determination of atmospheric concentrations of fungal spores is vital for protection and treatment of sensitive individuals.Gravimetric-based Durham method was used to trap fungal spores. The fungi were sampled at Karataş Campus, Kilis 7 Aralık University. Genus level identification of micro fungal spores for weekly-prepared slides performed. The spore concentrations per cm2 were determined monthly, annual, and seasonal, respectively. As a result, a total of 7520 belonging to the 35 taxa were determined and identified in one-year period. The association of density of fungal spores with meteorological parameters was evaluated. While the lowest spore concentration was observed in January, the highest concentration of spores was determined in June. Cladosporium (27%), Alternaria (14.8%), Ustilago (5.5%), Torula (4.6%) and Stemphylium (4%) were to be widespread in the atmosphere of Kilis. Microfungal spores were determined in the seasons of summer (51.4%), autumn (22.8%), spring (18.9%), winter (7%).