Sıvı kristal esaslı termosetlerin hazırlanması
Preparation of liquid crystal based thermosets
- Tez No: 320917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Uzay/uçak endüstrisi, devre elemanları, elektrik yalıtım malzemeleri, yapıştırıcılar, kaplamalar ve mikroelektronik endüstrisi gibi yüksek performans gerektiren uygulamalarda kullanılan termoset polimerlerin özelliklerinin iyileştirilme çalışmaları giderek artmaktadır. Özellikle epoksi reçineler ve siyanat esterleri üzerlerinde en çok çalışılan polimerler olarak göze çarpmaktadır. Tüm üstün özelliklerine rağmen bu iki malzeme de kırılgan olduğundan dolayı kullanım alanları kısıtlıdır. Bu nedenle yapısal olarak modifiye edilmeleri ya da farklı termoset reçineler ile karıştırılarak alaşım halinde kullanılmaları gerekmektedir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda ticari epoksi reçineler çeşitli siyanat monomerleri ile kürleştirilerek epoksi/siyanat alaşımları hazırlanmıştır. Ancak bu çalışmalarda ticari epoksilerin kullanılması ile elde edilen alaşımların özelliklerinde bazı kısıtlamalar ortaya çıkmıştır.Bu çalışmanın amacı, ticari epoksi reçinelerin yerine kullanılacak daha üstün özelliklere sahip sıvı kristalin epoksi reçinelerin (LCE) ve farklı özelliklerdeki siyanat esterlerinin sentezlenmesi, sentezlenen reçinelerin birbirleri ile belirli oranlarda karıştırılarak kürleştirilmesidir. Bunların literatürde yer alan benzer ürünlerden daha kolay uygulanabilir, mekanik performansları daha iyi ve geliştirilmiş ürünler olması tasarlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Improvement studies about the characteristics of the thermoset polymers, which are used for applications that require high performance, such as aerospace/ aircraft industry, electronic components, adhesives , coatings and microelectronic industries are progressing rapidly. Especially epoxy resins and cyanate esters are attracting attention as being the most studied polymers. In spite of all the outstanding features of these materials, their widespread use is unfortunately limited in many applications by their inherent brittle behavior. For this reason, they have to be modified structurally or used as a blend by mixing with different type of thermoset resins. For this purpose, epoxy/cyanate blends were prepared by curing the commercial epoxy resins with cyanate monomers. But in these studies, some limitations on the propeties of the blends obtained by the use of commercial epoxies have emerged.The aim of this study is the synthesis of more superior liquid crystalline epoxy resins (LCE) which are going to be used in stead of commercial epoxy resins, synthesis of different types of cyanate esters and curing these resins by mixing each other with different amounts.The materials which are going to be obtained are designed to be easy to apply, have better mechanical performance and significantly improved than similar products in literature.