Bölgesel kalkınmada kalkınma ajanslarının rolü : Trakya bölgesine olası etkileri
Role of the development agencies on regional development: Possible effects on Trakya region.
  1. Tez No: 320957
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bölgesel Dengesizlikler dünyada birçok ülkede bir sorun olarak özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında siyasal ve ekonomik anlamda gündeme gelmiştir. Küreselleşme ile birlikte ise rekabet birimi olarak kentlerin ve bölgelerin önemi artmıştır. Günümüzde kentlerin ve bölgelerin sahip olduğu yerel dinamikleri ortaya çıkaracak yerel kalkınma politikaları, aynı zamanda ulusal kalkınma politikalarının da bir parçasıdır. Bu nedenle tüm dünyada merkezi odaklı politikalardan yerel nitelikli politikalara geçiş süreci yaşanmaktadır.Dünyada meydana gelen bölgesel kalkınma başarılarının odak noktasında da yerelde kurulmuş küçük ve ortaboy işletmeler vardır. Kalkınma Ajansları sektörel ve genel kalkınma problemlerini yerelde belirleyerek bu problemlerin çözümüne yönelik olanakları belirlemekte, problemlere çözüm geliştiren projeleride desteklemektedir.Çalışmada, bölgesel kalkınma, kalkınma ajansları, kalkınma ajanslarının bölgesel kalkınmadaki rolü ile TR21 Trakya Kalkınma Ajansının bölgedeki muhtemel etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Regional imbalances appeared as a problem in many countries in the world, especially afterwards II. World War, socially and economically. With the globalization, cities and regions become important as a competition level. Nowadays, local development policies, which create local dynamics belonging to cities and regions, is also part of international developing policies. Therefore, we face transition process from worldwide policies to qualified local policies.Small and Medium Enterprises, which were established locally, are in the centre of the success of regional development. Development Agencies support the projects which determine the problems in sectoral and general development locally and choose the ones aimed at solving problems.In this study, regional development, development agencies, role of the development agencies in the regional development, possible effects of the TR21 Trakya Development Agencies in the region are analyzed.