Klasik batı müziğinde romantik döneme ait armonik buluşlar ve tonal desenin tespiti
Harmonic inventions and defining the tonal pattern in romantic era of western classical music
- Tez No: 320958
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu araştırmanın amacı Klasik Batı musikisinde Romantik Döneme ait armoni ve biçim alanlarını tanımlama aşamasında belirleyici özelliği bulunan armonik buluşlar, tonal desen ve biçim unsurları gibi unsurların hem nitel, hem de nicel sonuçlar ile ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Romantik Dönem bestecileri tarafından bestelenen piyano sonatları araştırmanın evrenini; bu sonatların içinden tanınmışlık, üretkenlik gibi ölçütler kullanılarak seçilen otuz bir Romantik Dönem bestecisinin otuz üç sonatı da örneklemini oluşturmaktadır.?Klasik Batı Müziğinin Romantik Döneminde armonik buluşlar nelerdir ve tonal desen nasıldır?? soru cümlesi araştırmanın temel sorusu olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın yöntemi hem nitel hem nicel yöntemler içermekte olup, araştırma deseni olarak belge tarama [müzik sanatına uygun olarak partisyon/nota taraması] deseni kullanılmıştır. Taranan belgeler içerik çözümlemesi ile ayrıştırılıp nitel verilerin nicel verilere dönüşmesi aşamasında kodlama yapılmıştır. Yapılan kodlamalar bilgisayar yazılımları ile (Excel-SPSS) nicel verilere dönüştürülmüş ardından betimsel istatistiğin sıklık (frekans) ve ilgileşim (korelasyon) teknikleri ile nicel veriler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına örnek olarak şu örnekler verilebilir:Ludwig van Beethoven'ın Romantik Dönemi temsil yeteneği bulunmaktadır ve kendisinden sonra gelen [Brahms, Schumann, Schubert, Strauss] bestecilere yol gösterici nitelikte eserler ortaya koymuştur; Romantik Döneme ilişkin armonik ve tonal yapıda açıklanan medyan ilişkileri Romantik Dönemin önemli unsurlarından biridir; Romantik dönem Klasik Dönem tonal düzeninin kırılmaya başladığı bir dönemdir.
Özet (Çeviri)
The scope of present research is defining the harmonic inventions, tonal pattern and formal materials qualitatively and quantitatively those are crucial on explaining the Western Classical Music Romantic Era?s harmony. Accordingly, thirty-three piano sonatas those were composed by Romantic composers are sampled out of the Romantic piano sonatas. The fundamental research problem is set as follows: ?What are the harmonic inventions and the manner of tonal pattern in Western Classical Musics Romantic Era??This research based on both quantitative and qualitative methods while document analysis is picked as research pattern. Documents analyzed were decomposed with content analysis and coding has been made for converting the qualitative data into quantitative ones. Codings were converted into quantitative datas through the softwares (Excel-SPSS) and quantitative datas were gathered with the descriptive statistics? frequency and correlations technics. The following conclusions can be considered as an example for the evidences of the research:Ludwig van Beethoven is a representative of the Romantic Era and his works illuminated the way that many composers [Brahms, Schumann, Schubert, Strauss] followed after him; The median relations in Romantic Era is one of the most important subjects of the Romanticism; Romantic Era is the period that Classical tonal approach started to get ruined.